Svátek má: Hana

Zprávy

Velikost textu:

Salon: Sorry, ale Putin nemůže za americké problémy!

Salon: Sorry, ale Putin nemůže za americké problémy!

V článku pro Salon obvinil spisovatel David Masciotra koncept americké vyjimečnosti za to, že vláda USA nezvládla pandemii koronaviru.

Za všechno prý může Putin
29. července 2020 - 10:16

Současně snaha členů Demokratické strany přesunout odpovědnost za téměř každý politický problém v zemi na ruského vůdce Vladimira Putina je podle Massiotra pokusem zavírat oči před zjevnými skutečnostmi.

Americká kultura byla postavena na myšlence „vyjímečnosti“. Tato myšlenka, spolu s koncepty velikosti, nadřazenosti a neporazitelnosti, které vůdci Spojených států propagovali po celá desetiletí, však není ničím jiným než klamem a iluzí, napsal spisovatel David Masciotra ve svém článku pro Salon.

Jak však Masciotra poznamenal, zdá se, že tato myšlenka je nyní podpořena poprvé se silnými argumenty. USA jsou tedy mezi vyspělými zeměmi „výjimečné“, pokud jde o jejich neschopnost „kompetentně, disciplinovaně a svědomitě“ reagovat na pandemii.

V zemi stále roste počet případů nákazy koronavirem a nemocnice v řadě států, jako jsou Arizona, Texas, Mississippi a Florida, jsou přetíženy. Navíc stále více Američanů trpí ekonomickými důsledky pandemie, zatímco Japonsko, Island, Nový Zéland, Itálie, Německo a další vyspělé země se postupně vrací k normálnímu životu.


Podle autora bude za desetiletí zanedbávání institucí veřejného zdraví a infrastruktury a volba „nekompetentního a nekonzistentního“ vůdce bude muset „nenahraditelný národ“ zaplatit nejen ekonomickým rozvojem, ale také lidskými životy.

V roce 2013 varoval „poslední ztělesnění „rudé hrozby“ Vladimir Putin Spojené státy před nebezpečí takového přístupu. Na stránkách amerických novin The New York Times se ruský vůdce obrátil na americký lid a vydal varování o úderu na Sýrii.

„Je velmi nebezpečné inspirovat lidi, aby se považovali za výjimečné, bez ohledu na motivaci,“ shrnul Putin článek a zpochybnil jednání amerického prezidenta Baracka Obamy, který se pokusil zdůraznit výjimečnost amerického národa.

V roce 2016, kdy byl v důsledku prezidentských voleb v USA ohrožen pocit nadřazenosti, ale přední demokratičtí činitelé a přední novináři zvolili jinou taktiku přežití¨, než kritiku americké společnosti, a řekli: „Putin to udělal!“

Ve Spojených státech je obecně přijímáno, že Putin je zodpovědný za téměř každý politický problém v zemi, od volby Donalda Trumpa po rostoucí rozkol ve společnosti. Paranoia dosáhla vrcholu, když Trumpova soupeřka Hillary Clintonová obvinila demokratickou prezidentskou kandidátku Tulsi Gabbardovou, že jednala jménem Putina v rámci její kampaně.

Přičemž byla Gabbardová pouze vinna za její kritické názory na zahraniční politiku a vojenské zásahy Washingtonu. Podle autora článku politička chtěla, aby Američané přehodnotili své militantní názory ve vztahu ke zbytku světa a spočítali ztráty z probíhajících válek ve všech koutech planety.

Masciotra souhlasí s tím, že ruský prezident porušuje lidská práva, podporuje autoritářské režimy a nacionalistická hnutí po celém světě a že úpadek demokracie a západních aliancí je v souladu s jeho cíli. Rovněž považuje Rusko za „slabou zemi s ekonomikou závislou na ropě“.

Poznamenává však, že „Vladimir Putin není zodpovědný za vytvoření 800 amerických vojenských základen a ztrátu 6,4 bilionu dolarů na války po 11. září.“

Obvinění, že ruská vojenská rozvědka údajně tajně nabídla odměny bojovníkům Tálibánu za atentáty na americké vojáky, vyvolala silnou domácí reakci. Nikdo se však nikdy neptal na zásadní otázku - proč americká armáda zůstává v Afghánistánu, vzhledem k důkazu, že válka nepřinesla Spojeným státům žádnou výhodu?

Kromě toho fotografie bití a zatýkání protestujících proti rasové diskriminaci a policejní brutality v Portlandu „šokovaly obvykle ne příliš plachý americký tisk“. Nikdo však neuznal, že Trumpovo rozmístění federálních vojsk do města bylo možné pouze díky Zákonu o národní bezpečnosti z roku 2002, schválenému oběma stranami. Zákon ustanovil ustanovení, podle kterého prezident George W. Bush zmocnil zástupce jakékoli federální agentury k použití síly k ochraně federálního majetku.

„Vladimir Putin nenapsal, nepodpořil tento návrh zákona a nehlasoval za něj," poukázal Masciotra.
„Nedostatky v americké společnosti“ a „špatně koncipované priority“ začínají být zcela zřejmé, protože vláda stále utrácí stovky miliard za zbraně, zatímco zdravotničtí pracovníci léčí pacienty COVID-19 v podmínkách nedostatku osobních ochranných prostředků.

Putinovo pronásledování novinářů a disidentů a povzbuzení neliberálních stran po celém světě „určitě z něj udělají mezinárodního darebáka“, tvrdil Masciotra v článku pro Salon. Spisovatel ale dodal, že ti, kdo tvrdí, že všechno šlo podle plánu ve Spojených státech před tím, než Putin a zakladatel WikiLeaks Julian Assange všechno zkazili, zavírají oči před zjevnými skutečnostmi.

(kou, prvnizpravy.cz, salon.com, foto: arch.)