Svátek má: Darina

Zprávy

Velikost textu:

Salon: Trump zoufale lpí na moci a je stále nebezpečnější!

Salon: Trump zoufale lpí na moci a je stále nebezpečnější!

Stejně jako domácí násilník, i když bude ve volbách poražen, Donald Trump si bude chtít udržet za každou cenu kontrolu nad svou obětí – Amerikou, napsal Salon.

Donald Trump jako "domácí násilník"
9. srpna 2020 - 06:32

Podle časopisu se americký vůdce pokouší volby sabotovat útoky na poštovní hlasování, násilnými zákroky proti demonstracím a úmyslným poškozením základních amerických institucí.

Všichni aktivisté a metodici, kteří se specializují na boj proti domácímu násilí, to vědí: nejnebezpečnější čas pro oběť je, když se snaží porvat se svým utlačovatelem. Ten druhý si zoufale chce udržet kontrolu nad svou obětí, takže pokud bude mít pocit, že jeho partner hledá způsob, jak uniknout, okamžitě si okamžitě sundá masku. Pokud oběť dokáže uniknout agresorovi, zkusí ji vystopovat a přinutit ji k návratu, uvedl barvitě Salon.

Pokud jde o odstranění Donalda Trumpa od moci, taková paralala -  s domácím násilím - se nabízí sama.Jak při této příležitosti poznamenala odbornice na sexuální výchovu Twanna Hinesová, Trump „ví, že jeho čas vypršel“. Podle ní americký vůdce, stejně jako domácí násilníci, vyhřezne všechno ven, když si uvědomí, že „vztah končí“.

Toto chování prezidenta lze soudit podle toho, jak zoufale lpí na moci a nedávno navrhl „odložit“ listopadové volby. Dobrou zprávou však je, že republikáni, kteří obvykle inklinují ke schválení jakýchkoli, i těch nejpochybnějších systémů, které posilují jejich moc, tuto myšlenku vzali bez nadšení.

„Přestože jsme pravděpodobně svědky toho, že bývalý viceprezident Joe Biden, 20. ledna 2021 složí prezidentskou přísahu, neznamená to, že bychom si mohli oddechnout. Stejně jako násilník, který by raději zmrzačil nebo zabil svou manželku, než aby ji nechal jen tak odejít, se Trump bude s blížícím se dnem voleb stále více uchylovat k mocenským manipulacím. Tyto machinace budou představovat skutečnou hrozbu - nejen pro naši demokracii, ale také přímo pro bezpečnost a pohodu Američanů,“ zdůraznil časopis.


I když je americký vůdce úspěšně odvolán z funkce, množství potenciálních škod, které může udělat, je děsivé. Nejviditelnější hrozbou je kvazivojenská přítomnost, kterou Trump vytvořil v amerických městech. Přítomnost federální policie je alarmující. Jak varovně uvedl Jim Cliburn, organizátor demokratické frakce ve Sněmovně reprezentantů, Trump „neplánuje opustit Bílý dům“, pokud bude ve volbách poražen.

V případě, že Trump nakonec bude vyhozen z Bílého domu, je ponurou realitou, jeho téměř zaručené odmítnutí přijmout porážku - což žádný prezidentský kandidát neučinil v době moderní politiky – což vyvolá chaos a pravděpodobně násilí.

„Jakmile Trump odmítne ustoupit, budou proti němu téměř jistě masivní pouliční protesty. Do té doby bude mít Trump několik měsíců zkušeností s použitím federální policie k rozbití demonstrací slzným plynem, bitím a zatýkáním. Je téměř jisté, že nebude váhat vrhnout tyto síly, aby vyvolal další chaos a vyprovokoval násilí,“ varoval Salon.

Nebezpečí fyzického násilí však zdaleka není jedinou hrozbou, která bude viset nad Američany, pokud bude Trump poražen. Vědci v americké vládě se obávají zejména toho, že se Trump může pokusit přimět je, aby do října uvolnili vakcínu proti koronaviru, aby za to získal zásluhu - bez ohledu na její skutečnou účinnost nebo bezpečnost.

Trumpovy stále zoufalejší pokusy zůstat u kormidla však ohrožují nejen životy a zdraví Američanů. Jeho snaha zabránit lidem v hlasování proti němu by mohla narušit zakládající instituce Spojených států. Navíc to může zasáhnout obecně apolitické služby, které uspokojují každodenní potřeby celé populace. Mluvíme zejména o poště.

„Ano, ano, jako uražený manžel, který hrozí zabitím domácího mazlíčka, pokud ho jeho žena opustí, vyhlásil Donald Trump válku poště. Tiše podkopal kapacitu tohoto oddělení pro včasné doručování pošty - a to jak kvůli ideologickému odmítnutí dobré vlády republikány, tak kvůli Trumpově dlouhodobé osobní vendetě vůči hlavě Amazonu Jeffa Bezose,“ připomněl časopis.

Ale nyní, během pandemie, kdy se volby pravděpodobně uskuteční především poštovním hlasováním, Trump eskaloval svou válku proti službě. Tvrdí, že informační bulletiny zasílané poštou vedou k podvodům. Připravuje se tak na zpochybnění volebních výsledků. „Všechno se hodí: Trump zpožďuje poštovní pracovníky v doručování pošty včas a pak využívá zpoždění na zpochybnění volebních výsledků," vysvětlil Salon.

Výsledkem je, že to nebude jen volební proces, který utrpí - i když i to samo o sobě je děsivé. Američané spoléhají na poštovní systém, aby platili účty a dostávali léky na předpis. Trumpovi je to jedno: ve svém zoufalém pokusu přerušit volby je připraven zničit tuto nejdůležitější americkou instituci.

Výčet všech výše uvedených obtíží není nutný, aby děsil, ale aby se na ně připravilo, tvrdí časopis.

„Úspěšný útěk oběti před násilníkem závisí do značné míry na její ochotě předvídat násilnou reakci utlačovatele, když se ho snaží opustit. Mít promyšlený únikový plán může oddělit úspěšný únik od výprasku. Američané budou také potřebovat svůj vlastní únikový plán od Trumpa. I když se našim institucím podaří přežít a v lednu se ujme úřadu nový prezident, škoda, kterou může Trump způsobit tím, že se bude snažit držet u moci taktikou spálené země, je děsivá. Musíme pochopit, že ani jeho svědomí, ani jeho slušnost nezabrání Trumpovi, aby ublížil Američanům nebo zničil základní instituce. Američané se proto musí na to připravit. Nejde jen o návrat Bílého domu a záchranu demokracie. Jde o minimalizaci ztrát v procesu,“ dodal Salon.

(kou, prvnizpravy.cz, salon.com, foto: arch.)