Svátek má: Luboš

Zprávy

Velikost textu:

Salvini: Itálie řekne protiruským sankcím ne!

Salvini: Itálie řekne protiruským sankcím ne!

Pokud bude Itálie požádána o podporu prodloužení evropských sankcí proti Rusku, odmítne to, řekl místopředseda vlády a ministr vnitra Itálie Matteo Salvini.

Matteo Salvini, vicepremiér italské vlády
19. října 2018 - 04:20

Politik naznačil, že tváří v tvář k narůstajícím rozporům s Bruselem, jeho země nijak nespěchá používat právo veta, ale doufá, že evropští vůdci budou moudří.

Během své návštěvy v Moskvě místopředseda vlády a ministr vnitra Itálie Matteo Salvini uvedl, že Řím by mohl zablokovat rozhodnutí EU prodloužit protiruské sankce, napsal The Daily Telegraph. Publikace připomíná, že období hospodářských omezení uložených Bruselem končí v lednu.

Salvini nazval proruské sankce „ekonomickým, sociálním a kulturním šílenstvím" a „absurditou", kvůli které Itálie přišla o „miliardy eur". „Pokud nás požádájí o schválení (prodloužení sankcí), řekneme ne," zdůraznil politik.


Přičemž italský místopředseda vlády připustil, že za podmínek rostoucích rozporů s Bruselem, od uprchlíků, až po příliš smělý rozpočet, Řím nespěchal používat své právo veta ve vztahu k protiruským sankcím. „Můžeme použít naše trumfové karty s vetem pouze jednou. Existuje také problém rozpočtu, problém migrace," řekl Salvini.

„Očekáváme, že jsou v Bruselu dostatečně chytří, aby pochopili, že zašli příliš daleko a že je načase znovu obnovit dobré vztahy mezi EU, Itálií a Ruskem," citovaly noviny italského politika.


Jak publikace zdůrazňuje, Itálie již několik let obhajovala zrušení sankcí, trvala na tom, že poškozují ekonomiku země, která dříve vyvážela do Ruska mnoho svých produktů - od luxusních položek až po jídlo a víno. Podle Salviniho museli „miliony" Italů, zástupců malých a středních podniků, platit za protiruské sankce.

Politik přiznal svou lásku k Rusku a řekl, že se v něm cítí jako doma - více než v jiné evropské zemi. The Daily Telegraph konstatuje, že zatím je Itálie jedinou zemí EU, která otevřeně vystupovala proti režimu sankcí vůči Moskvě, zatímco Spojené království a mnoho zemí v západní Evropě se domnívá, že je třeba, aby se i nadále vyvíjet tlak na Kreml.

(kou, prvnizpravy.cz, telegraph.co.uk, foto: arch.)