Svátek má: Vavřinec

Zprávy

Velikost textu:

Sanders vyzval k „přehodnocení" vztahů USA se saúdskou despocií!

Sanders vyzval k „přehodnocení" vztahů USA se saúdskou despocií!

Americký senátor Bernie Sanders obvinil saudskoarabské úřady z „chladnokrevné vraždy" novináře The Washington Post Jamala Chášukdžího v Turecku.

Berie Sanders, americký senátor
21. října 2018 - 07:25

Podle politika by měl Washington vážně přehodnotit své vazby s královstvím Středního východu, které „vždycky bylo a zůstává despotickou diktaturou", uvedl časopis Newsweek.

Zástupci Rijádu a korunního princ Mohammed bin Salman odmítli svoji účast v incidentu. Mezi podezřelými se však podle publikace uvádí jeden z asistentů saúdského vůdce a nejméně tři tělesní strážci.
 
„Už dávno jsem byl znepokojen povahou vztahů mezi Spojenými státy a Saúdskou Arábií. A ve světle pravděpodobné vraždy Saúdy kritika úřadů Jamala Chášukdžího myslím, že je načase, abychom pečlivě přehodnotili takový vztah," řekl Sanders ve svém videozáznamu.
 
Podle něj je království Středního východu vždy bylo a zůstává „despotickou diktaturou, kde se svobodomyslnost nepřipouští, a ženy jsou považovány za občany druhé kategorie". Kromě toho se Rijád podílí na „šíření radikálního islámu po celém světě po celá desetiletí", řekl politik.

 
„Nemůžeme mít spojence, který by chladnokrevně vraždil kritika, disidenta, na svém vlastním konzulátu. To by nemělo být povoleno žádné vládě. A zvláště ne te, která je tak vážně podporována Spojenými státy," dodal Sanders.
 
Dále věnoval zvláštní pozornost probíhající krizi v Jemenu. Podle senátora, Saúdové „ničí" zemi „katastrofickou válkou" za zprostředkováním Washingtonu.
 
Současně Sanders komentoval iránsko-saúdskou konfrontaci. Podle něj by Spojené státy měly jednat „nestranně" a ne nafukovat konflikt mezi oběma zeměmi, „což není prospěšné nikomu kromě výrobců zbraní".


Předtím Trump uznal, že Chášukdží „pravděpodobně zemřel". Pohrozil saudským orgánům  následky, pokud bude jejich vina prokázána, připomněl Newsweek. Následně však prohlásil za uspokojivé vysvětlení Saúdů, kteří po dlouhém lhaní a zapírání přiznali, že ke smrti novináře na konzulátu došlo, ale prý kvůli sporu a následné rvačce, třebaže turecká bezpečnost poukázala, že byl žurnalista mučen, následně zabit a rozřezán.

Právě tento nijaký postoj – navzdory zřejmým důkazům proti Saúdům - vyvolal ve světě údiv, znechucení a nedůvěru vůči Spojeným státům.
Zejména proto, že je jindy Washington ochoten okamžitě jednat a zavádět sankce i vypouštět rakety na základě domněnek a spekulací.

(kou,prvnizpravy.cz, newsweek.com, foto: arch.)