Svátek má: Vanda

Zprávy

Velikost textu:

Sankce na ruskou ropu vstupují v platnost, hrozí vysoká cena benzínu

Sankce na ruskou ropu vstupují v platnost, hrozí vysoká cena benzínu

Moskva zopakovala, že nebude prodávat ropu zemím, které podporují cenový strop.

Ilustrační foto
6. prosince 2022 - 07:20

V pondělí oficiálně začalo embargo EU na ruskou ropu dopravovanou po moři. Ve stejné době blok a jeho spojenci také uvalili cenový strop na vývoz ropy ve výši 60 dolarů.

Embargo EU bylo dohodnuto v červnu, uprostřed šestého balíčku sankcí uvalených na Moskvu v souvislosti s konfliktem na Ukrajině. Blok oficiálně zastavuje dovoz ropy z Ruska počínaje 5. prosincem, s výjimkou Bulharska. Pozemní dodávky ropovodem Družba do Maďarska, Slovenska a České republiky jsou rovněž vyloučeny. Tento krok zahrnuje omezení evropského pojištění pro tankery dodávající ropu z Ruska do třetích zemí.

Od 5. prosince také vstupuje v platnost cenový strop ruské ropy, na kterém se minulý týden dohodly EU, země G7 a Austrálie. Opatření stanoví maximální cenu, za kterou lze ruskou ropu prodávat za 60 dolarů za barel. Cokoli nad tuto úroveň je vyloučeno z příjmu makléřských, přepravních, pojišťovacích a dalších služeb. Pro plavidla přepravující ruskou ropu zakoupenou a naloženou před 5. prosincem platí přechodné období 45 dní.

Rusko o víkendu zopakovalo, že nebude souhlasit s cenovým stropem, ani nebude prodávat svou ropu zemím, které je podporují.

„Domníváme se, že tento nástroj je netržní, neefektivní, hrubě zasahuje do tržních nástrojů, což je v rozporu se všemi pravidly, jako jsou například pravidla WTO. Nebudeme používat nástroje cenového stropu. Nyní pracujeme na mechanismech, které používání stropu zakážou,“ řekl v neděli televizní stanici Rossija 24 ruský vicepremiér Alexander Novak. Dodal, že „Rusko bude prodávat svou ropu pouze zemím, „které s námi spolupracují za tržních podmínek“, i kdyby to znamenalo snížení produkce."Ceny ropy v pondělí brzy rostly. Globální srovnávací ropa Brent vzrostla o 1,7 % a kolem 09:40 GMT se obchodovala nad 87 USD za barel. Americký benchmark West Texas Intermediate také získal 1,7 % a obchoduje se nad 81 USD.

Západní embargo a neprodávání ruské ropy do EU vedou k bezprostřednímu zdražování benzínu

Místo toho, podle Bloombergu, na konci listopadu Čína a Indie v současné době nakupovaly ruskou vlajkovou loď Ural s masivní slevou 33,28 USD na Brent.

Maďarsku byla udělena výjimka z cenového stropu pro ruskou ropu stanoveného EU a zeměmi skupiny G7, oznámil v sobotu maďarský ministr zahraničí Peter Szijjarto.

„Během vyjednávání o stropu cen ropy jsme tvrdě bojovali za maďarské zájmy a nakonec jsme uspěli: Maďarsko bylo osvobozeno od stropu cen ropy. Opět se nám podařilo ochránit bezpečnost dodávek energie pro naší zemi,“ napsal Szijjártó na své oficiální facebookové stránce.

Iniciativu kritizoval a řekl, že je „nejvyšší čas“, aby si Brusel uvědomil, že opatření jako toto „poškozují evropskou ekonomiku nejvíce“. Dodal, že místo nastavování cenových stropů by se měl zvýšit počet zdrojů energie, což by nakonec srazilo globální ceny.

(rp,prvnizpravy.cz,veteranstoday,foto:arch.)
43-8974200277/0100

Pro platby ze zahraničí: IBANCZ5601000000438974200277
BIC / SWIFT kódKOMBCZPPXXX


Nejčtenější

Souhlasíte s tvrzením premiéra Fialy, že jsme ve válce?

Ano
transparent.gif transparent.gif
34%
Ne
transparent.gif transparent.gif
66%