Svátek má: Zdeněk

Zprávy

Velikost textu:

Sankce USA na „Nord Stream-2" v Německu nazvali agresí!

Sankce USA na „Nord Stream-2" v Německu nazvali agresí!

Washington půjde do konfrontace nejen s Německem, ale také s celou Evropou, tvrdí německý zdroj listu The Wall Street Journal.

Ilustrační foto
12. března 2019 - 04:20

Zoufalý po opakovaných pokusech přesvědčit Berlín, aby odmítl podílet se na výstavbě plynovodu „Nord Stream - 2 s Moskvou, Washington připravil sankce, které ještě zhorší americko-německé vztahy.

Německé úřady považují tyto sankce za agresi vůči členu NATO, napsal The Wall Street Journal s odkazem na své zdroje. Podle řady amerických úředníků budou sankce proti „Nord Stream -2“ uloženy prostřednictvím dodatku k protiruským omezujícím zákonům, které jsou již v platnosti a které stanoví zákon o boji proti nepřátelům prostřednictvím sankcí (CAATSA).

Nová omezení budou mít přímý vliv na investory a společnosti, které mají smlouvy o pokládce potrubí, uvedlo vydání.

„Sankce proti potrubí znamenají konfrontaci nejen s Německem, ale také s Evropou. Uděláme vše pro dokončení (výstavby) tohoto potrubí," poznamenal německý úředník WSJ.


Nejmenovaný americký bezpečnostní úředník, obeznámený s podrobnostmi briefingu amerického prezidenta Donalda Trumpa, prohlásil, že vlastník Bílého domu považuje „Nord Stream - 2“ za „neslučitelný s vojenským štítem, který Amerika drží nad Evropou."

„Chcete-li po nás, abychom vás ochránili před šelmou, proč ji krmíte?" údajně deklaroval Trump.

Washington je přesvědčen, že se Evropané mohou obejít bez nového ruského plynovodu, který bude využívat Moskva, a tak vyvíjet tlak na své západní partnery.

Publikace zdůraznila, že projekt „Nord Stream -2" byl vždy „jablkem sváru" mezi Německem a státy. Washington se obává, že jedna z největších ekonomických mocností v Evropě bude závislá na ruských zdrojích energie.

Nicméně, jak WSJ uvedl, Trump nedokázal přesvědčit německou kancléřku Angelu Merkelovou, aby opustila nákupy plynu z Ruska.

Gazprom minulý týden uvedl, že již byla položena třetina plynovodu „Nord Stream-2“. A v pondělí vedoucí rakouské ropné a plynárenské společnosti OMV, která je jedním ze zahraničních investorů projektu, Rainer Seele uvedl, že plynovod bude včas dostavěn.

(kou, prvnizpravy.cz, wsj.com, foto: arch.)