Svátek má: Iva

Zprávy

Velikost textu:

Sankce USA proti Nord Stream 2 zasáhnou i německou vládu!

Sankce USA proti Nord Stream 2 zasáhnou i německou vládu!

Německé ministerstvo hospodářství zveřejnilo zprávu, která uvádí, že nové americké sankce proti Nord Stream 2 jsou kontroverzní, informoval Handelsblatt.

Ilustrační foto
14. června 2020 - 10:10

Je zřejmé, že pokud bude návrh zákona v této podobě přijat, tak se vztahy mezi Berlínem a Washingtonem, které jsou nyní i tak velmi napjaté, prudce zhorší.

Německé ministerstvo uvedlo, že podle nového znění zákona o sankcích by mohly být sankcionovány dokonce i německé vládní instituce zapojené do administrativních činností souvisejících s plynovodem.

Ministerstvo hospodářství Německa kriticky vyhodnotilo nejnovější americké plány na sankce proti plynovodu Nord Stream 2, napsal Handelsblatt. Podle zprávy ministerstva pro německý Bundestag by se mělo předpokládat, že plánované pokuty postihnou velké množství německých a evropských podniků. Podle publikace zpráva neuvádí, na které společnosti se plánované sankce budou vztahovat.


Z pohledu německého ekonomického resortu je formulace nových sankcí „kontroverzní“. Zejména se zdůrazňuje, že podle současného návrhu zákona mohou být sankcionovány správní kroky státních orgánů související s výstavbou nebo údržbou plynovodu. „Bude to něco nového, pokud budou sankce směřovány také proti státním orgánům přátelských vlád nebo dokonce proti samotným vládám," uvádí se ve zprávě.

Handelsblatt připomíná, že američtí senátoři Ted Cruz a Jeanne Shaheenová představili svůj návrh nového zákona o sankcích koncem minulého týdne. Americký prezident Donald Trump, jakož i republikáni a demokraté v obou komorách Kongresu, mají v úmyslu zastavit výstavbu plynovodu na poslední chvíli. Nový zákon stanoví sankce nejen na společnosti, které poskytují lodě na pokládku potrubí, ale také na společnosti, jejichž lodě se zabývají jinými činnostmi souvisejícími s plynovodem.

Podle Handelsblattu navíc sankce ohrožují pojišťovací společnosti zabývající se potrubím a firmy, zabývající se certifikací plynovodu.

 (kou, prvnizpravy.cz, handelsblatt.com, foto: arch.)