Svátek má: Julius

Zprávy

Velikost textu:

Sarkozy: Dochází k úpadku Evropy a posunu světové osy na Východ!

Sarkozy: Dochází k úpadku Evropy a posunu světové osy na Východ!

Bývalý francouzský prezident Nicolas Sarkozy vyjádřil názor, že západní Evropa upadá v důsledku zastaralých myšlenek, demografického poklesu, technologického pokroku a krize liberální demokracie.

Nicolas sarkozy, bývalý prezident Francie
28. listopadu 2019 - 11:06

„Ze sedmi miliard lidí žijících na planetě žijí čtyři miliardy v Asii a jen 800 milionů v centru. Už nejsme osou světa a existují pro to demografické důvody,“ citovaly exprezidenta noviny El Mundo z debaty uskutečněné spolu s bývalým španělským premiérem José Marío Aznarem.

„Evropa se musí v měnícím se světě dostat z netečnosti. Občané musí vědět, kam jdou. Potřebujeme sen. Toto ticho umožňuje ostatním, aby se stali nositeli snu,“ řekl bývalý francouzský vůdce.

Podle něj je nemožné mluvit o sjednocené Evropě ze 27 zemí a je nutné opustit zastaralé myšlenky.

„Vidím čtyři Evropy: Schengen, euro, obranu a unii ... Věřím, že rovnost neexistuje a je nežádoucí ... měli bychom si představit „budoucnost Evropy"a nezůstávat zamčeni v minulých koncepcích," řekl Sarkozy.


Zároveň označil brexit za „šílenství, drama a historickým nesmyslem“, jehož důsledky nebudou dohledně překonány.

„Separace je jed. Stejně jako brexit není separatismus jen problémem Velké Británie, ale celé Evropy,“ uvedl bývalý francouzský prezident.

Vyjádřil také názor k tezi, že jedním z příznaků úpadku Západu bylo zvolení Donalda Trumpa hlavou Spojených států. „Trump není příčinou úpadku Západu, ale jeho symptomem.“

(kou, prvnizpravy.cz, elmundo.es, foto: arch.)