Svátek má: Běla

Zprávy

Velikost textu:

Schröder proti americkým sankcím: „Nejsme 51. stát USA!“

Schröder proti americkým sankcím: „Nejsme 51. stát USA!“

Jak uvedl Die Welt, Gerhard Schröder odsoudil a ostře kritizoval sankce Washingtonu proti projektu plynovodu „Nord Stream-2".

Gerhard Schröder, bývalý německý kancléř
2. ledna 2020 - 04:42

„Spojené státy za nás chtějí rozhodovat, s kým budeme obchodovat a s kým ne. V žádném případě bychom s tím neměli souhlasit. Nejsme 51. stát (USA),“ prohlásil bývalý kancléř Německa.

Bývalý německý kancléř Gerhard Schröder odsoudil a ostře kritizoval americké sankce vůči evropským společnostem, které se podílejí na výstavbě ruského plynovodu „Nord Stream-2“, napsal Die Welt.

„Spojené státy za nás chtějí rozhodovat, s kým budeme obchodovat a s kým ne. V žádném případě bychom s tím neměli souhlasit. Nejsme 51. stát (USA),“ uvedl bývalý šéf německé vlády.

Schröder označil sankce Washingtonu proti Nord Stream 2 za „hrubé“ a za zasahování do německých vnitřních záležitostí.

Navíc bývalý kancléř Německa podle vlastních slov „neviděl takové vměšování od doby sjednocení východního a západního Německa“.


Podle Die Welt však Schröder vyjádřil přesvědčení, že ruský plynovod bude brzy uveden do provozu, navzdory sankcím USA vůči evropským společnostem, účastnících se projektu.

Bývalá hlava německé vlády naopak považuje snahu Washingtonu údajně zajistit energetickou bezpečnost Evropy jednoduše za provokativní.

„Neměli bychom sami v Bundestagu například uvalit sankce proti Spojeným státům podle zákona o ochraně lidských práv na americko-mexické hranici? K tomu přece jen existuje důvod,“ zdůraznil jako odpověď bývalý německý kancléř Gerhard Schröder.

(kou, prvnizpravy.cz, welt.de, foto: arch.)