Svátek má: Ambrož|Benjamín

Zprávy

Velikost textu:

Schröder varuje před druhou karanténou i sankcím proti Rusku!

Schröder varuje před druhou karanténou i sankcím proti Rusku!

V době pandemie koronaviru a z toho vyplývajících ekonomických obtíží je zvláště důležité rozvíjet spolupráci a solidaritu, uvedl bývalý německý kancléř Gerhard Schröder.

Gerhard Schröder, bývalý německý kancléř
5. května 2020 - 10:10

Proto je nyní čas opustit nesmyslné protiruské sankce - zejména proto, že Německo by mělo ocenit ochotu Ruska spolupracovat, a to i přes monstrózní ničivou válku, kterou proti němu vedli němečtí nacisté, zdůraznil v rozhovoru s deníkem Der Tagesspiegel.

Bývalý německý kancléř Gerhard Schröder varoval před škodlivými spory ohledně nákladů a přínosů a oslabením karanténních opatření příliš rychle v souvislosti s pandemií koronaviru. „Nacionální socialismus si necenil životy milionů lidí a zabil je. V souladu s historickými zkušenostmi a z dobrého důvodu jsme opatrní při ochraně života a zvažování omezení, a tak by to mělo zůstat,“ řekl Schröder v rozhovoru s německými novinami Der Tagesspiegel.

Diskusi vyvolanou předsedou Bundestagu, Wolfgangem Schäublem, že ochrana života nestojí nade vším, nazval Schröder nejprve filozofickou. Každý by však měl pochopit: „Pokud nyní opatření oslabíme příliš rychle a potom budeme potřebovat druhou karanténu, se tyto myšlenky nestanou filozofickými, ale velmi skutečným praktickým problémem.“

Podle bývalého kancléře Německa má Angela Merkelová pravdu, když volá po trpělivosti. Omezení spojená s pandemií nemají až tak dlouhou životnost, zdůraznil Schroeder v rozhovoru s publikací.

Rovněž nevěří, že restriktivní opatření výrazně zhorší život příští generace. „Měla by se také zajímat o to, aby ekonomika zůstala stabilní, a aby v budoucnu existovaly pracovní příležitosti a možnosti ke vzdělávání.“

Z pohledu Schrödera je velmi důležité myslet na kulturu: mnoho lidí v této oblasti zůstalo bez práce a situace je velmi znepokojivá. Potřebují pomoc, protože po krizi bude nejen nutné znovu rychle zakládat podniky, ale bude třeba i kultura.

Kromě toho v souvislosti s koronavirem vyzval Schroeder německou vládu, aby zrušila sankce proti Rusku. „Právě teď, když se v důsledku krize s koronavirem blížíme k obtížným ekonomickým dobám, potřebujeme větší spolupráci. Proto musí být odstraněny nesmyslné sankce,“ uvedl poslední z bývalých kancléřů, kteří stále žijí, v rozhovoru s Tagesspiegelem u příležitosti 75. výročí konce druhé světové války.


Na připomenutí, že sankce byly reakcí Evropy na „anekci“ Krymu, Schröder odpověděl: „Každý, kdo věří, že Rusko může být nuceno něco udělat prostřednictvím sankcí, se mýlí. Ani jeden ruský prezident nikdy nedá Krym Ukrajině.“

Podle bývalého kancléře se v době pandemie koronaviru pamětní oslavy na počest konce druhé světové války dávají lekci, že místo konfrontace je dnes po celém světě snaha po vzájemném porozumění, spolupráci a solidaritě. Navíc v případě Ruska nesmíme zapomenout na historickou minulost.

„Jednalo se o monstrózní vojenskou vyhlazovací kampaň s cílem vymazat Rusko ze světové politické arény. Nikdy na to nesmíme zapomenout - a německá politika vůči Rusku by s tím měla počítat víc, než se děje nyní,“ je přesvědčen Schröder. „Nemůžeme přeceňovat skutečnost, že i přes tuto hroznou minulost je Rusko připraveno důvěrně spolupracovat s novým Německem. Zároveň je pro nás nevhodné pokračovat v podpoře sankcí proti Rusku,“ dodal.


Ke kritice jeho blízkosti k ruskému prezidentovi Vladimíru Putinovi, jakož i jeho zaměstnání v Gazpromu a Rosneftu v ruském státě Gerhard Schröder namítl: „Když někdo sedí ve správní radě americké společnosti a jedná jako přímý zastánce transatlantických vztahů, nikdo neříká, že takovou pozici zaujímá pouze proto, že tam pracuje. To se neustále děje, pouze pokud jde o Rusko.“

Schröder rovněž vyzval přední německé strany, aby co nejdříve určily kandidáty na funkci kancléře a objasnili tuto otázku. Zvláštní obtíže v tomto ohledu zažívá spojení CDU a CSU, které čelí dilematu kvůli skutečnosti, že Angela Merkelová již nebude kandidovat do úřadu, dodaly německé noviny Der Tagesspiegel.

(kou, prvnizpravy.cz, tagesspiegel.de, foto: arch.)