Svátek má: Kryštof

Zprávy

Velikost textu:

SchV: Argumenty odpůrců Nord Stream 2 jsou naprostý nesmysl!

SchV: Argumenty odpůrců Nord Stream 2 jsou naprostý nesmysl!

Všichni odpůrci Nord Stream 2 stále opakují stejné neudržitelné „pseudoargumenty“, napsal německý list Schweriner Volkszeitung.

Ilustrační foto
23. srpna 2020 - 04:20

Tvrdí, že EU nepotřebuje další plyn, a vytváří pouze větší „geopolitickou závislost“ na Moskvě, přičemž Ukrajinu zbavuje tranzitních poplatků. Faktem však je, že všechna tato tvrzení jsou „naprostým nesmyslem“, zdůraznil Michael Seidel, autor článku.

Odpůrci Nord Stream 2 ve Spojených státech a východní Evropě pravidelně kritizují německo-ruský projekt, ale svou pozici zdůvodňují „pseudo-argumenty“, píše Schweriner Volkszeitung. Zaprvé tvrdí, že EU nepotřebuje další plyn z Ruska, protože před koncem životnosti plynovodu se Unie přepne na obnovitelné zdroje energie. Za druhé, že Německo a další země připojené k této lince údajně spadnou do „geopolitické závislosti“ na Moskvě. A konečně zatřetí, implementace tohoto projektu je „podlý“ vůči Ukrajině, která ztratí tranzitní poplatky, což zase povede k destabilizaci země, připomněl Michael Seidel.


Administrativa hlavy Bílého domu, Donalda Trumpa, demokratů v americkém kongresu, Zelených v Německu a Evropě, politiků v Polsku a Pobaltí - všichni „hrají stejnou notu“. Ale tyto argumenty jsou „naprostým nesmyslem“, zejména ten poslední. Nakonec, pokud se Berlín a Brusel aktivně přepnou na obnovitelné zdroje energie, ovlivní to také tranzit plynu, vysvětlily noviny: „Ukazuje se tedy, že EU chce destabilizovat Ukrajinu „zelenou dohodou“? To nikomu nedochází.“

Navíc, navzdory různým taktikám a nátlaku Ruska, nikdo v EU nebude argumentovat skutečností, že Ukrajina sama podkopává svoji image spolehlivé tranzitní země, poznamenal Seidel. A vinnou za všechno je systémová korupce a oligarchie. Odborníci neustále hovoří o krádežích výnosů z přepravy plynu, i když by tyto peníze měly být použity na modernizaci infrastruktury.

Tvrzení Američanů, že se Evropa kvůli Nord Stream 2 stane závislou na Rusku, je „primitivní kritikou“, pokračoval Schweriner Volkszeitung. Tím naznačují, že evropští politici jsou tak hloupí, že se nemohou obejít bez pomoci Oválné pracovny. A to říkají ti lidé, kteří na celém světě sami hájí své zájmy bez ohledu na spojence, a kromě toho se obracejí k ruským a ukrajinským politikům o pomoc při jejich volební kampani, připomněl krutě autor.

Politika hodnot nebo politika pragmatismu ve své čisté podobě vede ke stejným paradoxům, takže k dosažení úspěchu je nutná rovnováha. Je na čase opustit politiku „ve stylu pubertálních chvástajících se svalovců“, vyzval Seidel na závěr svého článku.

(kou, prvnizpravy.cz, svz.de, foto: arch.)