Svátek má: Heřman|Hermína

Zprávy

Velikost textu:

SCMP: Asie se připravuje na americký exodus!

SCMP: Asie se připravuje na americký exodus!

Akce administrativy Donalda Trumpa přimějí mnohé v jihovýchodní Asii, aby si mysleli, že v budoucnu americká vojenská a politická přítomnost v tomto regionu pouze oslabí.

Ilustrační foto
16. března 2020 - 10:10

Podle South Morning Post zde Peking nahrazuje Washington a snaží se v Asii vybudovat svůj „čínský model“. Současně je docela možné si představit scénář, ve kterém se Washington a Peking rozhodnou rozdělit si sféry vlivu v Tichém oceánu.

Spojené státy oznámily historický krok: stažení vojsk z Afghánistánu po dohodě s Tálibánem. Washington se tak snaží ukončit válku, která trvá téměř dvě desetiletí, píše časopis South China Morning Post.

Tyto ústupky nejsou pro americkou geopolitickou slovní zásobu zdaleka nové: v roce 1978 Amerika oznámila přerušení diplomatických vztahů s Tchaj-wanem a uznání komunistické vlády v Pekingu. V roce 1975 americké síly opustily jižní Vietnam po uzavření smlouvy se Severem.
 
Nyní myšlenka amerického odchodu opět posiluje svoji pozici. Zejména podle Thomase Wrighta, autora časopisu Foreign Affairs, realisté i progresivisté mají stejný názor: Spojené státy budou mít prospěch pouze ze snížení své světové vojenské přítomnosti.
 
Transnacionalismus Donalda Trumpa se však stal novým faktorem. Od nástupu do funkce vyzval americký prezident své spojence po celém světě, aby se postavili na obranu. Například v Asii požádaly Spojené státy podle některých zdrojů Jižní Koreu, aby pětinásobně zvýšila finanční podporu americkému kontingentu umístěnému v zemi.
 
Na základě hesla „Amerika především“ Trump přestal podporovat trans-tichomořské partnerství, které by zajistilo účast USA na záležitostech nejdynamičtěji se rozvíjejícího regionu na světě. Zároveň Trumpova poměrně lhostejná reakce na odstoupení Filipín od dohody o pobytu americké armády na souostroví pouze zvýšila obavy ohledně neúčastnosti Spojených států.

 
„Problém pro země v asijsko-tichomořském regionu je, že existují precedenty. Před deseti lety si nikdo nemohl ani představit, že by Spojené státy jen něco řekly o stažení amerických jednotek z Jižní Koreje. Totéž platí o lhostejnosti Trumpa k ukončení dohody o pobytu amerického kontingentu na Filipínách,“ uvádí se v publikaci.
 
Podle nedávného průzkumu Institutu jihovýchodní Asie navíc 47% z 1308 respondentů nedůvěřuje Spojeným státům jako strategickému partnerovi nebo garantovi regionální bezpečnosti. Více než tři čtvrtiny respondentů zaznamenaly pokles přítomnosti USA v Asii za Trumpovy administrativy.
 
Mezitím Čína v tomto ohledu učinila obrovský skok: nyní je Peking hlavním obchodním partnerem nejen mnoha členů ASEAN, ale také amerických spojenců, jako je Austrálie, Japonsko a Jižní Korea.
 
Strategii Říše středu se podle časopisu South China Morning Post se dá jednoduše určit: oslabení amerických aliancí, podkopání ústřední úlohy Spojených států a vytvoření nového modelu v Asii zaměřeného na Čínu. Výsledky této strategie jsou zřejmé - podle stejného průzkumu považuje 52% respondentů Čínu za největšího politického a strategického partnera v regionu. Pro srovnání, v loňském roce to bylo jen 45%. Současně pouze 27% respondentů dalo Spojeným státům stejnou charakteristiku, což je o 3% méně, než dříve.
 
Mnozí v asijsko-tichomořském regionu se však obávají, že Spojené státy mohou s tichým souhlasem Číny realizovat předem dohodnutý ústup. A to už není sci-fi: v roce 2008 podle admirála Timothyho Keatinga, který tehdy působil jako šéf amerického tichomořského velení, mu navrhl čínský admirál, aby region rozdělil.
 
„Vaše letadlové lodě zůstanou východně od Havaje, naše na západ. Budete s námi sdílet informace, a my s vámi,“ řekl mu čínský kolega.
 
Ačkoli čínský admirál zjevně žertoval, nebylo těžké si takové uspořádání představit, tvrdí noviny. Spojené státy mohou vyzvat Čínu, aby zajistila bezpečnost obchodní plavby tím, že jí poskytne přístup k regionálním základnám. Na oplátku Čína nebude stavět pevnosti na svých ostrovech v Jihočínském moři.


„Už existují náznaky, že se asijské země připravují na postamerický svět. Zároveň ve sporném Jihočínském moři státy jako Indonésie, Malajsie a Vietnam samostatně kladou Číně odpor,“ uvádí publikace.
 
„Žádná země v asijsko-tichomořském regionu nemůže říci, kdy - pokud vůbec - strýček Sam opustí region. Stejně jako na finančních trzích se však v geopolitických výpočtech již zohledňují pochmurné vyhlídky,“ dodává South China Morning Post.

(kou, prvnizpravy.cz, scmp.com, foto: arch.)