Svátek má: Vratislav

Zprávy

Velikost textu:

SCMP: Čína díky pandemii láme exportní rekordy!

SCMP: Čína díky pandemii láme exportní rekordy!

V listopadu 2020 Čína vyvezla množství zboží za rekordní sumu, uvádí South China Morning Post.

Ilustrační foto
10. prosince 2020 - 11:04

Současně její objem vývozu za posledních šest měsíců roste. Odborníci to připisují pandemii a karanténě v západních zemích, kde je na pohyb lidí a provozování podniků kladena řada omezení.

V listopadu rostl vývoz do Číny nejrychlejším tempem ve srovnání s údaji za tři roky a nakonec dosáhl nejvyššího bodu v historii země - 268 miliard dolarů, píše South China Morning Post s odvoláním na údaje čínských celních údajů. Ve srovnání s loňským rokem tak růst činil 21,1%, zatímco odborníci předpovídali průměrný roční růst pouze 12%.

Naposledy dosáhl objem vývozu v Číně srovnatelně vysokých hodnot v únoru 2018. Nyní čínské továrny využívají karanténu v západních zemích, takže vývoz roste již šestý měsíc po sobě.


Roste také čínský dovoz, ale mnohem skromněji - o 4,5%, i když odborníci slíbili po 7%. Tato čísla ukazují, jak velký je rozdíl mezi produktivitou a spotřebou v Číně. Hodnoty maloobchodu vykazují stejný trend. V listopadu tedy činil obchodní přebytek Číny 75,42 miliardy dolarů, což je také velký nárůst.

Odborníci vysvětlují všechny současné trendy zvýšenou poptávkou po zdravotnickém zboží a dalších výrobcích z Číny. Západní země reagovaly na epidemii zavedením omezení pohybu osob a provozu podniků.

A Čína tuto mezeru vyplňuje. Roste zejména prodej elektroniky, zdravotnického zboží, plastového zboží, osvětlovacích zařízení. Hlavním trhem pro Čínu zůstávají USA, kde vývoz činil celkem 51,9 miliard dolarů. Rovněž vývoz z Číny do Austrálie roste navzdory jejich obchodním konfliktům.

Odborníci však varují Čínu, že tato dynamika může být velmi krátkodobá, protože se na Západě zhoršuje ekonomická situace. Dostupnost vakcíny navíc snižuje potřebu sociálního distancování se. Nabídky čínské měny mezitím rostou, takže v budoucnu již nebude čínské zboží pro zahraniční kupce tak dostupné, dodává South China Morning Post.

(kou, prvnizpravy.cz, scmp.com, foto: arch.)Souhlasíte s tím, že Česká republika dodává zbraně na Ukrajinu?

Ano
transparent.gif transparent.gif
23%
Ne
transparent.gif transparent.gif
54%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
23%