Svátek má: Blanka

Zprávy

Velikost textu:

SCMP: Rusko, Čína, Írán - „Nepřítel mého nepřítele je můj přítel“!

SCMP: Rusko, Čína, Írán - „Nepřítel mého nepřítele je můj přítel“!

Vzhledem k vznikající ose Moskva-Peking-Teherán mohou být Rusko a Čína zataženy do možného konfliktu mezi Íránem a Spojenými státy.

Lídři Íránu, Číny a Ruska
17. ledna 2020 - 04:20

Podle deníku South China Morning Post však Moskva a Peking nemají žádné silné pobídky, aby se přímo zapojily do boje, takže se s největší pravděpodobností omezí na antiamerickou rétoriku a morální podporu Íránu a budou jednat na základě hesla „Nepřítel mého nepřítele je můj přítel“.

Zabití íránského vojenského velitele Američany, generálmajora Kásima Sulejmáního, vyvolalo na Středním východě obavy z vypuknutí války. Podle deníku se však do tohoto konfliktu může zapojit nejen Amerika, a to s ohledem na vznikající osu Moskva - Peking - Teherán.

Publikace připomněla, že napětí mezi Íránem a Spojenými státy vzrostlo od roku 2018, kdy Trump opustil jadernou dohodu uzavřenou v roce 2015 Íránem a dalšími pěti státy, včetně Číny a Ruska. Čína a Rusko proti tomuto kroku protestovaly a odmítly se účastnit amerických sankcí proti Íránu, proto Washington začal považovat Peking a Moskvu za překážku v úsilí izolovat Teherán.


To však Teherán, Peking a Moskvu jen přiblížilo. Washington hovoří o těchto třech zemích jako o úhlavních nepřátelích, protože spolupracují, pokud je to možné, na úkor amerických zájmů. V důsledku protiíránských sankcí iniciovaných Spojenými státy se Čína stala záchranným lanem pro íránskou ekonomiku a Rusko se stalo hlavním dodavatelem zbraní a vojenského vybavení. Moskva a Peking jsou také proti změně režimu v regionu sponzorovaném Západem a považují Írán za partnera v boji proti americké hegemonii a ve vytváření nového multipolárního světa.
 
Jak publikace uzavírá, je možné, že Moskva a Peking jsou možná dokonce spokojeni z rostoucího napětí mezi Spojenými státy a Íránem, protože konflikt na Blízkém východě odvrátí Ameriku od výzev, které představují jejich zájmy ve východní Evropě a v asijsko-tichomořské oblasti. A pokud k takovému konfliktu dojde, obě země ho určitě využijí, aby zvýšily svou autoritu a posílily svůj vliv v oblasti.

Ale protože nemají silné podněty k přímému zapojení do rvačky, tak se Rusko a Čína pravděpodobně omezí na protiamerickou rétoriku a morální podporu Íránu. Teherán není tak věrným přítelem a pevným spojencem, za který budou Peking a Moskva připraveni bojovat, ale „vykalkulovaným spojencem“, proto Rusko a Čína pravděpodobně budou jednat na základě starého hesla politiky pragmatismu „nepřítel mého nepřítele je můj přítel“.

(kou, prvnizpravy.cz, scmp.com, foto: arch.)