Svátek má: Matouš

Zprávy

Velikost textu:

SCMP vysvětluje, odkud vychází paranoia USA vůči Huawei

SCMP vysvětluje, odkud vychází paranoia USA vůči Huawei

Spojené státy neúnavně opakují, že firma Huawei, průkopník v oblasti technologie 5G, představuje potenciální hrozbu pro každého, kdo využívá její služby.

Ilustrační foto
14. února 2020 - 11:06

Novinář South China Morning Post Alex Lu vysvětluje tuto „paranoiu“ skutečností, že Amerika sama směřuje k využívání IT společností pro globální dohled a nyní se obává, že by to Peking mohl zabrzdit.

Nedávná senzační zpráva The Washington Post pomohla hodně pochopit, proč Amerika tak horlivě vede válku proti čínské společnosti Huawei, píše publicista South China Morning Post Alex Lo.

Jak zjistila americká publikace, více než 50 let po skončení druhé světové války švýcarská společnost Crypto, jejíž produkty používalo více než 100 zemí k zasílání utajovaných zpráv, tajně patřila CIA a Spolkové zpravodajské službě (BND) v Německu. Americká rozvědka tak získala přístup k šifrovaným zprávám svých přátel i nepřátel a mohla podle svého uvážení sdílet informace se spojenci.


Nyní Washington nepřestává opakovat, že čínský gigant Huawei může představovat hrozbu pro všechny společnosti a státy, které používají své technické vybavení pro internet 5G generace. Spojené státy však nikdy neposkytly důkazy o těchto obviněních, ačkoli je hledaly a dokonce, jak autor článku uvádí, pronikly do hlavního systému společnosti v jejím sídle v Šenženu.

„Američané se bojí nebo dokonce jsou paranoidní, že se průkopník technologie 5G stane pro čínskou rozvědku stejný jako Crypto pro CIA. Rybář vidí rybáře už z dálky,“ komentuje Alex Lo.

Jak v nedávném projevu vysvětlil bývalý singapurský ministr zahraničí George Yeo, USA aktivně bojují proti Huawei, a to nejen proto, že se obávají, že Číňané získají stejně výkonné kontrolní funkce, ale také proto, že čínské vybavení neumožní Americe udržet si svůj rozsah dohledu na obvyklé úrovni.


USA se obávají, že Huawei hraje nečestně. Ale podle Yeo by se Američanům také nelíbí, kdyby čínská společnost hrála podle pravidel, protože pak by v jejích systémech neexistovaly mezery, které by Spojené státy mohly využít. Díky informacím, které zveřejnil odhalitel Edward Snowden, víme, že americké zpravodajské agentury, jako je FBI nebo NSA, často využívaly podobné mezery u amerických IT gigantů, jako jsou Apple, Google, Facebook nebo Microsoft.

Yeo je přesvědčen, že dnes jsou všechny systémy zranitelné, takže jediným východiskem je být ostražitý.

„Pokud se pokusíme vrátit všechny sudy pouze do jedné společnosti nebo jedné zemi, budeme se odvrácet od možných hrozeb z jiných zdrojů," dodává varovně publicista časopisu South China Morning Post.

(kou, prvnizpravy.cz, scmp.com, foto: arch.)