Svátek má: Eliška

Zprávy

Velikost textu:

SCMP vysvětluje, proč může Asie po pandemii předběhnout Západ

SCMP vysvětluje, proč může Asie po pandemii předběhnout Západ

Zatímco se svět připravuje na masivní očkování proti koronavirům, rázný boj asijských zemí proti pandemii připravil půdu pro silné hospodářské oživení regionálních mocností, píše South China Morning Post.

Ilustrační foto
25. prosince 2020 - 10:16

Jak noviny uvádí, úspěchy kontinentu v této oblasti, stejně jako technologické inovace, pomohou Asii předhonit Západ.

Jak se svět připravuje na masivní očkování proti COVID-19, je Asie na pokraji rychlého hospodářského oživení. Číně - největší asijské ekonomice se podle předpovědi Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj v roce 2021 vrátí na 8% růst, oproti 3,2% ve Spojených státech. Asijská rozvojová banka zároveň očekává, že příští rok se ekonomika tohoto kontinentu zotaví o 6,8%, píše South China Morning Post.

Zatímco východní Asie hrála během pandemie roli hlavního motoru technologických inovací, jižní Asie se dokázala poučit z boje proti virům i přírodních katastrof. Asie se ukázala jako nová hranice nejen pro světový obchod a kapitál, ale také z hlediska vědeckého a kulturního pokroku. V této funkci asijské ekonomiky podle publikace prokázaly, že jsou schopny hrát vedoucí úlohu při formování další etapy globalizace.


Reakce asijských zemí na koronaviry byla velmi odlišná od reakce Západu, kde populace v mnoha zemích protestovala proti maskám a karanténě. Například Vietnam se stal vzorovým příkladem pro izolaci agresivních infekcí, opírající se o nákladově efektivní kontrolní opatření, která byla přijata a prováděna rychlým tempem.

Singapur je dalším příkladem toho, jak může země využít sevření technologických schopností a schopnosti disciplíny. Země zejména vyvinula rychlou reakci na COVID-19 prostřednictvím národního kanálu WhatsApp a webové stránky Gowhere, které pomohly zajistit, aby lidé dostávali potřebné informace.

Klíčovým faktorem odolnosti Asie vůči pandemii byl její rychlý technologický rozvoj, zejména ve východní Asii a Indii, kde investice do technologických startupů rostou.

Tento pokrok je poháněn dynamickou ekonomikou a rychlým přechodem mladých lidí z nižších příjmů do střední třídy. Tento proces poskytuje mnoho příležitostí pro další inovace. Svou roli sehrál také prudký nárůst míry gramotnosti v Asii.

Jak střední třída v předních asijských ekonomikách roste, začíná se tam rychle měnit i spotřebitelský trh, zatímco populace začíná upřednostňovat ne západní import, ale domácí produkty, protože zpřísnění pravidel vede k vytlačování méně kvalitních produktů.

Pokroku však do značné míry brání zranitelná místa, jako je chudoba, zdravotní problémy, globální oteplování a regionální konflikty. Tyto komplikace vyžadují intenzivnější regionální spolupráci. „Hlavním cílem Asie je zotavit se z ekonomického šoku způsobeného pandemií. Díky odolnosti kontinentu má výhodnou pozici k předjetí svých západních protějšků na cestě k oživení,“ shrnuje South China Morning Post.

(kou, prvnizpravy.cz, scmp.com, foto: arch.)Jste spokojeni s výsledky komunálních a senátních voleb?

Ano
transparent.gif transparent.gif
30%
Ne
transparent.gif transparent.gif
32%
Je mi to jedno
transparent.gif transparent.gif
38%