Svátek má: Oldřich

Zprávy

Velikost textu:

Šéf NATO odmítl vyhodit Turecko z NATO! To prý nejde!

Šéf NATO odmítl vyhodit Turecko z NATO! To prý nejde!

Jens Stoltenberg zdůraznil jakousi roztomilou a univerzální skutečnost, že NATO nemá mechanismus pro vyloučení z aliance – jednou v NATO, navždy v NATO.

Jens Stoltenberg, generální tajemník NATO
3. listopadu 2019 - 13:07

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg odmítl výzvy k ověření legality členství Turecka v Severoatlantické alianci kvůli jeho činnosti v severní Sýrii.

Žádné takové mechanismy neexistují, řekl v rozhovoru pro Bild am Sonntag, který byl zveřejněn v neděli.

Podle něj jsou účastníci bloku spojeni závazkem k demokracii a právu. „Vždycky si to připomínáme v různých hlavních městech, včetně Ankary. Avšak v NATO, na rozdíl od Evropské unie, neexistují žádné mechanismy k přijímání opatření vůči členům. NATO je platforma, kde si spojenci mohou vyměňovat názory upřímně a otevřeně,“ tvrdil Stoltenberg když komentoval výzvy zástupců německé politiky, aby se zvážilo vyloučení Turecka z bloku.


Generální tajemník aliance označil Turecko za „důležitého spojence“, který významně přispěl k boji proti „Islámskému státu“, a také přijal 3,6 milionu uprchlíků. „Nyní je velmi důležité neohrožovat velký pokrok, kterého jsme dosáhli v boji proti našemu společnému nepříteli - IS," řekl. Podle něj je IS stále hrozbou, navzdory nedávné likvidaci vůdce teroristů, Abú Bakra al-Bagdádího.

Podle průzkumu institutu YouGov by většina německých obyvatel - 58% - podpořila možné vyloučení Turecka z NATO za operace v Sýrii, 18% se staví proti.

Zdá se, že z aliance ale lze vystoupit na základě vlastního rozhodnutí. Například Francie v roce 1966 vystoupila z vojenských struktur NATO, ale polické části si členství ponechala.

(kou, prvnizpravy.cz, bild.de, foto: arch.)