Svátek má: Vratislav

Zprávy

Velikost textu:

Šéf Pentagonu potvrdil Japonsku připravenost USA pomoci ve sporu s Čínou

Šéf Pentagonu potvrdil Japonsku připravenost USA pomoci ve sporu s Čínou

Nový šéf Pentagonu Lloyd J. Austin v telefonickém rozhovoru s japonským ministrem obrany Nobuo Kishim potvrdil připravenost Spojených států bránit sporné ostrovy Senkaku ve Východočínském moři.

Lloyd J. Austin, americký ministr obrany
24. ledna 2021 - 10:10

„Ministr Austin potvrdil, že článek 5 americko-japonské bezpečnostní smlouvy se vztahuje také na ostrovy Senkaku a že USA jsou proti jakýmkoli jednostranným pokusům o změnu současného stavu ve Východočínském moři,“ uvedl Pentagon ve svém prohlášení .

Strany dále diskutovaly o přesunu amerických sil v Japonsku, bezpečnosti v indicko-pacifické oblasti, problému pandemie COVID-19 a otázce KLDR.

Ministr Austin a ministr Kishi diskutovali o široké škále bezpečnostních otázek v indicko-pacifické oblasti a vyměnili si názory na zajištění připravenosti Aliance navzdory výzvám, které představuje COVID-19. Rovněž diskutovali o potřebě pokračovat v provádění iniciativ zaměřených na přeskupení ozbrojených sil USA, včetně pokračujícího úsilí týkajícího se výstavby zařízení pro výměnu futenmy v Henoko.


Senát amerického Kongresu schválil 22. ledna kandidaturu generála Lloyda Austina ve výslužbě na post šéfa Pentagonu

V únoru 2017 bývalý americký prezident Donald Trump a bývalý japonský premiér Šinzo Abe potvrdili, že vojenské spojenectví jejich zemí sahá i na Čínou napadené ostrovy ve Východočínském moři.

(rp,prvnizpravy.cz,defense.gov,foto:arch.)Souhlasíte s tím, že Česká republika dodává zbraně na Ukrajinu?

Ano
transparent.gif transparent.gif
23%
Ne
transparent.gif transparent.gif
54%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
23%