Svátek má: Miloš

Zprávy

Velikost textu:

Senátor Rand Paul: Já bych pomoc Kyjevu zablokoval!

Senátor Rand Paul: Já bych pomoc Kyjevu zablokoval!

Z rozhovoru televize Fox News s americkým senátorem Randem Paulem se musí Ukrajincům ježit vlasy hrůzou, byť se jednalo hlavně o vnitropolitický problém okolo impechamentu prezidenta Trumpa.

Rand Paul, americký senátor
7. listopadu 2019 - 11:06

Příběh Trumpovy obžaloby ukázal, že republikáni i demokraté se snaží vyvíjet tlak na Ukrajinu a hrozí, že ji zablokují vojenskou pomoc, uvedl americký republikánský senátor Rand Paul v rozhovoru pro Fox News. Ovšem sám Paul poznamenal, že nepovažuje za účelné pomáhat Kyjevu: Amerika prý nemá peníze nazbyt.

Fox: Vadí vám, že jste četl a slyšel o tomto telefonním rozhovoru (Trumpa se Zelenským), o jeho důsledcích a okolnostech?

Rand Paul, americký senátor: Možná jediné, co jsem pro sebe objevil, když jsem studoval obě strany, je to, že každá chce ovlivnit pomoc Ukrajině. Biden řekl: „Pokud neodvoláte prokurátora, tak ji přerušíme.“ (senátor) Menendez řekl: „Pokud nebudete pokračovat ve vyšetřování Trumpa, snížíme vaši pomoc.“ (senátor) Murphy tam (na Ukrajině) byl před měsícem a řekl: „Pokud budete vyšetřovat Huntera Bidena, zablokujeme vám pomoc.“

Zdá se, že všichni - lidé z obou stran - hrozili, že Ukrajině přestanou pomáhat. A kdybych mluvil po telefonu já, řekl bych: „Nebudete mít žádnou pomoc.“ Protože nemáme peníze. Musíme si je půjčit z Číny - a poslat je na Ukrajinu!

Fox: Co můžete říci o obavách o bezpečnost oznamovatelů (jedná se o úředníka, který upozornil, že Trump v telefonickém rozhovoru se Zelenským údajně porušil zákon – pozn. red.)? Pokud například zveřejníte jméno této osobu, bude to představovat hrozbu pro další případy ... Připomeňte si rok 2014 a kampaň za svobodu organizovanou vaším otcem. Řekl jste: „Máme mnoho milionů dodavatelů, kteří pracují na základě vládních smluv, a když zjistí, že je něco špatně, měli by být schopni to nahlásit bez důsledků pro svoji osobu.“

Rand Paul: Samozřejmě!

Fox: Váš otec Ron Paul řekl ... „Myslím, že bychom měli chválit naše oznamovatele“, tato slova Ron Paula byla vítána potleskem. Dodal, že lidé jako Edward Snowden by měli být odměněni. “

Rand Paul: Samozřejmě! S tím stále souhlasím.


Fox: Pokud jsou tato prohlášení pravdivá, proč děláte to, co právě děláte?

Rand Paul: S tím naprosto souhlasím. Ale bránili jsme Edwarda Snowdena, pořád ho bráním, věřím, že mu měl být přidělen status informátora. Většina z těch, kdo hájí současného informátora, chtěla dát Edwarda Snowdena za mříže, pověsit ho, popravit ho ... Takže ano, status informátora by měl lidi chránit ...

Fox: Pouze ti informátoři, kteří se vám líbí?

Rand Paul: Ne, ne, musí ho chránit ... Chci, aby byl Edward Snowden chráněn, aby nebyl popraven. Chci, aby byl chráněn ...

Fox: A v případě tohoto chlapíka?

Rand Paaul: Nechci ani jeho popravu! Nemyslím si, že by měl být vyhozen. Souhlasím však s tím, co (kongresman) Lindsay Graham řekl na samém začátku vašeho programu: jedná se o ochranu před propuštěním, nikoli o záruku anonymity. Zvláště pokud dojde k trestnímu řízení. Pokud dojde ke zločinu, ústava (Spojených států) chrání vaše právo na konfrontaci s obviněným. Nejsou žádné výjimky. Žádný soud v zemi nedovolí, aby se proces prezidenta Trumpa konal bez konfrontace s státním zástupcem.

Stále se proto zasazuji o větší ochranu oznamovatelů. Tato osoba by neměla být propuštěna, obtěžována ani uvězněna. Měl by však mluvit otevřeně, jako Edward Snowden, odhalit svoji identitu a říci, co podle jeho názoru vláda udělala špatně.

Fox: Chci jen objasnit: vy s něčím u s Lindsaye Grahama souhlasíte?

Rand Paul: Haha! Ano! To se, jak víte, nestává každý den!

Fox: Jasně. A poslední otázka: Jak si myslíte, že se budou vyvíjet další události? Protože se zdá, že všechno směřuje k hlasování o impeachmentu ve Sněmovně reprezentantů, tedy alespoň k podání obžaloby, a poté k hlasování. A případ vám bude zaslán v Senátu.

Rand Paul: Myslím, že to (hlasování) bude čistě stranickým: ani jeden republikán v Sněmovně reprezentantů nehlasoval pro (vyšetřování), a myslím, že ani jeden republikán v Sněmovně reprezentantů nebo Senátu nebude hlasovat pro obžalobu. V tuto chvíli nevím, že by se někdo ze senátorů (republikánů) chystal hlasovat pro obžalobu. Není možné, aby 20 republikánů hlasovalo pro obžalobu.

Myslím si, že nakonec Američané řeknou: „Musíte být fér. Obě strany se pokusily ovlivnit pomoc Ukrajině. Proč musí jedna strana podrobena impeachmentu a Joe a Hunter Biden se mají hřát na výsluní? Myslím, že lidé chtějí být spravedliví, ale nyní se zdá, že pronásledují pouze prezidenta Trumpa. Podle mého názoru je to nespravedlivé.

(kou, prvnizpravy.cz, foxnews, foto: repro foxnews)