Svátek má: Dominik

Zprávy

Velikost textu:

Senátoři Trumpovi: Ale Kongres nevyhlásil Íránu válku!

Senátoři Trumpovi: Ale Kongres nevyhlásil Íránu válku!

Američtí senátoři požadovali, aby americký prezident Donald Trump vysvětlil, proč Pentagon posílá tisíc vojáků na Blízký východ, aby čelil Íránu, připomínaje, že Kongres nevyhlásil Íránu válku.

Tim Kaine, americký senátor
19. června 2019 - 11:06

Americké ministerstvo obrany v pondělí oznámilo, že USA se chystají vyslat další síly na Blízký východ v reakci na „hrozbu" z Íránu, který se podle Washingtonu podílel na útocích na tankery v Ománském zálivu.Šéf Pentagonu Patrick Shanahan k tomu řekl, že Spojené státy posílají na Blízký východ dalších tisíc vojáků. Poznamenal, že tyto akce nejsou zaměřeny na konfrontaci s Íránem, nýbrž kvůli bezpečnostním zájmům Spojených států a spojenců.

To zjevně senátory neuspokojilo.

„Kam budou tyto vojáky posláni? Jaký je jejich úkol? Udělají něco jiného kromě zajištění bezpečnosti iráckých sil a ochrany svobody plavby v mezinárodních vodách? Budou vyvíjet tlak na Írán?" napsali demokratický senátor Tim Kane a republikán Mike Lee v dopise prezidentovi Trumpovi. Senátor z Virginie Tim Kane publikoval text dopisu na svých internetových stránkách.


„Jsme znepokojeni, že akce na obou stranách povedou ke zbytečnému konfliktu. Vzhledem k tomuto rostoucímu riziku chceme zdůraznit, že Kongres dosud nedal svolení k válce s Íránem a neexistuje právní řád, který by umožnil Spojeným státům realizovat „válku proti Íránu," uvádí se dopise senátorů.

Senátoři si také kladou otázku „co je to nová a přímá hrozba Íránu“.

Možná, že odpověď americkým senátorům poskytlo ruské ministerstvo zahraničí, které označilo plány Washingtonu na posílení skupiny na Středním východě provokativním a jejich cílem je vyprovokovat válku. Americký ministr zahraničí Mike Pompeo sice tvrdil, že americký prezident nechce válku s Íránem, ale že Washington považuje za nezbytné chránit své zájmy v regionu.

(kou, prvnizpravy.cz, kaine.senate.gov, foto: arch.)