Svátek má: Petra

Zprávy

Velikost textu:

Setkání Zelenskij-Biden: Pro Zelenského žádné body

Setkání Zelenskij-Biden: Pro Zelenského žádné body

Po několika odložených termínech ze strany USA se ve středu 1 září se Joe Biden a Vladimir Zelenskij setkali v Bílém domě.

Vladimir Zelenskij před Bílým domem
2. září 2021 - 10:20

Setkání Vladimíra Zelenského a Joea Bidena se uskutečnilo v Oválné pracovně Bílého domu ve 14:00 místního času. Žádný společný briefing nebyl, společné prohlášení bylo zveřejněno na webových stránkách OP a Bílého domu . 


Jak proběhlo první setkání prezidentů Vladimir Zelenskij uspořádal briefing po dvouhodinovém jednání ve Washingtonu  se svým americkým protějškem Joe Bidenem.

Hlavní body z briefingu:
  • Setkání proběhlo v pracovní, ale „ne trvale slunné atmosféře“. Zelenskij k tomu dodal: „Nevím, jestli mezi námi vznikla „chemie“.
  • Pokud Rusko nebo „jiné země“ (tedy Německo) začnou ohrožovat energetickou bezpečnost Ukrajiny, „Biden osobně garantuje uvalení sankcí proti Nord Stream 2. Obecně byla otázka plynovodu„ nejtěžší “.
  • Byly projednány otázky NATO, ale Bidenova administrativa neslíbila konkrétní datum. „Byla tam podpory, nebyl tam žádný časový rámec,“ zklamaně Zelenskij.
  • Prezident Ukrajiny nabídl USA různé formáty účasti na urovnání Donbasu, ale zatím neexistuje žádné rozhodnutí ze strany Bidena.

Zatím nejhmatatelnějším výsledkem cesty je dohoda o obraně, ale Zelenskij s odvoláním na utajení její podrobnosti nezveřejnil.Připomeňme tři klíčové body společného prohlášení USA a Ukrajiny - po setkání Zelenského a Bidenem:
1. Pokud jde o Nord Stream 2, vše zůstává tak, jak bylo - projekt nebude zastaven.
Místo toho budou pracovat na zachování tranzitu plynu přes Ukrajinu a diverzifikaci zdrojů energie.
V prohlášení není ani slovo o kompenzacích Ukrajině za ztrátu příjmů z plynu.

2. NATO také nemá žádná specifika týkající se načasování přistoupení nebo poskytování MAP. I když právě to Zelenskij deklaroval jako jeden z cílů návštěvy.

3. USA  požadují „okamžitě" zvolit prokurátora SAP pod západním dohledem.

(rp,prvnizpravy.cz,strana,foto:arch.)