Svátek má: Zuzana

Zprávy

Velikost textu:

Seznamte se s „odstrašující“ ruskou jadernou střelou „Jars“

Seznamte se s „odstrašující“ ruskou jadernou střelou „Jars“

Jaderný strategický mezikontinentální balistický systém „Jars“ s raketou RS-24 nyní patří k jednomu z pilířů ruské „jaderné triády“ a zaměňuje systém „Topol-M“.

Ilustrační foto
12. září 2020 - 10:10

Irkutská jednotka strategických raketových sil byla kompletně znovu vybavena komplexy „Jars“ s mezikontinentální balistickou raketou RS-24.

Informovala o tom tisková služba ruského ministerstva obrany. Systém je vylepšenou verzí komplexu „Topol-M“, uvedla ruská televize RT. Armáda očekává, že dodávka „Jars“ vojákům by měla posílit bojové schopnosti úderné skupiny strategických raketových sil k překonání systémů protiraketové obrany. Odborníci pak připisují těmto strategickým komplexům mobilitu, spolehlivost a přesnost.

Divize strategických raketových sil (Irkutská oblast) byla kompletně znovu vybavena mobilními komplexy „Jars“ s mezikontinentální balistickou raketou RS-24 (ICBM). Informovala o tom tisková služba Ministerstva obrany RF. Jak vyplývá z informací ministerstva obrany, jednotka dříve provozovala systém „Topol“ se strategickou raketou RS-12M.

Tento systém je vylepšenou verzí komplexu „Topol-M“, který přijala Ruská federace do výzbroje v roce 1997. Konstrukci obou produktů provedli odborníci z Moskevského institutu tepelného inženýrství (MIT) za účasti renomovaného ruského vědce, akademika Ruské akademie věd Jurije Solomonova. Od roku 1997 zastává pozici generálního designéra MIT.

Jak na konci roku 2019 řekl velitel strategických raketových sil Sergej Karakajev v rozhovoru pro televizní kanál Zvezda, název komplexu „Jars“ znamená „jaderná odstrašující raketa“. Ruské jednotky disponují novými mezikontinentálními strategickými střelami jak v šachtové, tak i mobilní verzi.

„Různé typy ICBM mají své vlastní výhody. Například šachty jsou určitě lépe chráněny před zasažením řízenými střelami nebo jinými leteckými útoky. Raketa je umístěna ve značné hloubce a je chráněna železobetonovými kryty,“ uvedl v rozhovoru s RT Alexej Podberezkin, ředitel Centra vojensko-politického výzkumu MGIMO.


Ministerstvo obrany RF věří, že zásoby „Jars“ by měly posílit „bojové schopnosti úderné skupiny strategických raketových sil k překonání protiraketových obranných systémů“.

RS-24 je navržena tak, aby zasáhla strategické cíle na vzdálenost až 11 tisíc km. Střela je vybavena několika individuálně naváděnými manévrovacími hlavicemi. Let ICBM zajišťuje několik stupňů motorů na tuhá paliva.

Ministerstvo obrany Ruské federace nezveřejňuje přesnější informace o vlastnostech rakety. Ale v řadě zdrojů lze najít data, že síla hlavice RS-24 je asi 150 kilotun. Délka ICBM se odhaduje na 21,9 m, hmotnost je 46,5 tun, kruhová pravděpodobná odchylka od cíle (chyba při zásahu) je 150 metrů.

Odborníci poznamenávají, že RS-24 na tuhá paliva je z důvodu potřeby jeho přepravy znatelně lehčí, než ICBM s kapalným pohonem, které jsou umístěny ve stacionárních odpalovacích zařízeních. Nápad MIT se od svých protějšků liší v menším užitečném zatížení, ale destruktivní síla rakety je dostatečná k provedení bojové mise.

„Výkon hlavic RS-24 se může lišit a pohybuje se od 50 do 500 kilotun. To stačí k tomu, aby nepříteli způsobil nenapravitelné škody. „Yars“ je zároveň velmi mobilní a pro průzkumné prostředky nepřítele je obtížné sledovat jeho pohyb, zejména v zalesněných oblastech,“ poznamenal Podberezkin.

Montáž RS-24 se provádí ve strojírenském závodě ve Votkinsku (Udmurtia), výroba automatických řídicích systémů odolných proti hluku v NPO Impulse (Petrohrad), výroba zařízení pro hydraulické systémy odpalovacích zařízení pak v elektromechanickém závodě Podolsk.

Volgogradská centrální designová kancelář „Titan“ dodává technickou podporu a kamuflážní vozidla 15M69. Tato technika připravuje polohovou oblast pro umístění odpalovacích zařízení strategického komplexu na trasách bojové služby.

Jediným importovaným prvkem do modelu „Jars“ je podvozek s uspořádáním kol 16 × 16, který vyrábí Minský závod kolových tahačů (MZKT). Avšak jako alternativu k běloruským produktům vyvíjejí ruští inženýři technologicky vyspělejší produkt „Platforma-O“.

(kou, prvnizpravy.cz, rt.com, foto: arch.)