Svátek má: Erik

Zprávy

Velikost textu:

Sky: Britové nedůvěřují vládě a považují svou zemi za rasistickou!

Sky: Britové nedůvěřují vládě a považují svou zemi za rasistickou!

Nedávné průzkumy veřejného mínění provedené Sky News ukázaly, že britská společnost je hluboce rozdělena.

Ilustrační foto
28. února 2019 - 10:10

Většina obyvatel Spojeného království má vážnou nedůvěru vůči své vládě, politickým vůdcům a hlavním médiím. Zároveň se mnozí domnívají, že ve jejich zemi převažují rasistické a islamofobní nálady, upozornil televizní kanál.

Nový průzkum Sky News ukázal, že v britské společnosti existuje vážný rozkol. Obyvatelé Spojeného království nedůvěřují vládě a hledí na budoucnost své země s pesimismem.

Tři čtvrtiny respondentů věří, že britská společnost je rozdělena. Navíc je tento názor obzvláště častý u mladých lidí. To je také ukazatel toho, jak je toto téma řešeno v různých regionech země. 81% respondentů ve Walesu a Skotsku je přesvědčeno o sociálním rozdělení, zatímco v Londýně je tento údaj o něco nižší - 71%.
 
Účastníci průzkumu Sky News se rozchází ohledně hlavního zdroje tohoto problému. 42% poukázalo na brexit coby hlavní příčinu rozštěpení. Současně 23% obviňuje politiky za současnou situaci a 14% obviňuje přistěhovalectví.
 
Pokud lze věřit průzkumu, tak královská rodina, policie a ozbrojené síly mají vysokou důvěru mezi Brity. Současně však většina lidí v zemi podezírá vládu, parlament a tradiční média.
 
Mnoho Britů není spokojeno s prací státních struktur. Za „zradu" považují způsob, jakým se úřady a velké podniky snaží vyřešit problém odchodu země z EU. Navíc, podle 87% respondentů, političtí vůdci upřímně kašlou na voliče. Třetina respondentů však připouští, že mají nedostatečné znalosti o vnitropolitickém životě.

 
Je pozoruhodné, že se Britové dívají na svoji osobní budoucnost s větším optimismem, než na budoucnost Spojeného království. Více než polovina respondentů (51%) si myslí, že se pohybují správným směrem, ale pouze jedna pětina Britů může říci totéž o ekonomice a o současném pohybu země jako celku.
 
Nejnebezpečnější alarmu u Sky News vyvolává, že téměř polovina účastníků průzkumu nazývá Británii rasistickou zemí a 65% lidí ve věku 18 až 24 let má tento názor. Navíc značný počet (62%) považuje britskou společnost za islamofobní.
 
Zakladatel organizace Tell MAMA, která sleduje náboženské zločiny, Fiyaz Mugal potvrdil, že ve Spojeném království dochází ke zvýšení antimuslimského sentimentu. Nicméně, podle něj se to cítí obzvláště akutně kvůli sociálním sítím.

Současně, navzdory brexitem vyvolanou politickou nespokojenost, průzkum televizního kanálu ukazuje, že většina Britů (70%) je spokojena se svým životem. „To dokazuje, že hlavními důvody pro nespokojenost jsou duševní úzkost, nezaměstnanost a osamělost," řekl Michael Plant, zástupce katedry filozofie na Oxfordské univerzitě. „Lidé často nezohledňují politiku při zodpovězení otázek o štěstí, protože ve svém spravedlivém názoru to výrazně neovlivňuje jejich každodenní život."

(kou, prvnizpravy.cz, news.sky.com, foto: arch.)