Svátek má: Berta

Zprávy

Velikost textu:

Sky News: „Nejhorší skandál v historii britského porodnictví“!

Sky News: „Nejhorší skandál v historii britského porodnictví“!

Britská policie vyšetřuje nemocnici, kde byly zabity stovky novorozenců, informovala o otřesné situaci televize Sky News.

Poslední foto Kate se svojí matkou
5. července 2020 - 10:10

Britská policie zahájila vyšetřování systému nemocnice Shrewsburry a Telford, vedoucí řady nemocnic v západní Anglii, hlásí Sky News. Podle kanálu bylo důvodem kontroly svědectví stovek rodin, jejichž novorozené děti se staly zdravotně postiženými nebo zemřely kvůli chybám v nemocnicích. Vyšetřování stanoví, zda by měla být nemocnice trestně odpovědná.

Mnoho - příliš mnoho - rodin přišlo sem mít dítě, ale odešlo se smutkem po jeho smrti. Dopouštěli se zde lékařských chyb - a mnohokrát. Nyní policie záležitost prošetří, což zodpoví otázku, zda by měla být potrestána nemocnice nebo její zaměstnanci.

Isabella Stanton Davisová měla být starší sestra - první dcera Richarda a Rhiannon, ale Kate žila jen pár hodin. Na této fotografii ji Rhiannon poprvé a naposledy drží v náručí.¨

Rhiannon Davisová, matka zesnulého dítěte: „Nerozuměli jsme tomu, co se děje. Nikdy předtím jsem neměla v náručí novorozené dítě. Zdálo se mi, že s ní bylo všechno v pořádku. To znamená, že Kate nepožádala o jídlo, nebo něco takového ... To bylo naposledy, co jsem ji viděla naživu."

Richard Stanton, otec zesnulého dítěte: „Ukázali mi Kate v postranní místnosti a bylo jim řečeno, že věci jsou špatné. Když zemřela - šest hodin po narození, držel jsem ji v náručí.“

Nyní by bylo Kate11 let. V průběhu let od její smrti její rodina psala své kartičky a zanechávala dárky na její narozeniny a Vánoce. Také se dozvěděli, že mohla přežít, pokud by ji lékaři a porodníci diagnostikovali vážnou nemoc, dokud nebylo příliš pozdě.


Po smrti Kate její rodiče podle nich zjistili chyby systému a nyní úřady vyšetřují více než sto takových případů. Nyní jsou rádi za zásah policie.

Rhiannon Davisová: „Když se lze vyhnout i byť jedné smrti, je opravdu možné se vyhnout, umožnit stovky a stovky úmrtí a stále se z toho nepoučit. Nikdy jsem o tom nepochybovala.“

Zástupce vedoucího policejního oddělení West Mercia řekl: „Potvrzujeme, že policie provede audit, aby zjistila, zda existují důkazy, které povedou k zahájení trestního řízení proti systému nebo jednotlivcům.“

Již probíhá samostatné nezávislé vyšetřování vedené porodníky.

V dubnu 2017, Jeremy Hunt, tehdejší ministr zdravotnictví, oznámil zahájení vyšetřování řady nepředvídatelných úmrtí dětí v systému. Šetření zpočátku zkoumalo 23 takových případů, ve kterých podle některých zpráv došlo k lékařským chybám. Do srpna 2018 však již bylo prověřováno 60 takových epizod, včetně případů úmrtí dětí a jejich matek, jakož i případů nevratného poškození mozku u dětí. 

Od té doby svědčily stovky dalších rodin - v současné době se v rámci vyšetřování se jedná více než 1200 případů zaznamenaných od roku 1979 do současnosti. Případ se již nazývá nejhorší porodnický skandál v historii národního zdravotnického systému Spojeného království.

Zpravodajka Sky k tomu dodala: „Skutečnost, že policie nyní zasáhla, je bezpochyby důležitá událost, která také ukazuje, jaké se zde udělaly závažné chyby. Šéf porodnice potvrdil, že bude při vyšetřování plně spolupracovat.

Ale mnoho - příliš mnoho - rodin navždy ztratilo své milované. Toto je dědictví lékařské nedbalosti, která se nyní může změnit v trestní případy.“

(kou, prvnizpravy.cz, skynews, foto: repro sky news)