Svátek má: Barbora

Zprávy

Velikost textu:

Slovo „azyl“ i bez kontroly na koronavir otevře německé hranice

Slovo „azyl“  i bez kontroly na koronavir otevře německé hranice

Vypadá to bizarně, ale je to realita: Současné zákazy vstupu přes německé hranice kvůli koronovirové krizi se nevztahují na žadatele o azyl, píše se v článku webu Junge Freiheit.

Ilustrační foto
21. března 2020 - 03:20

Informaci na dotaz Junge Freiheit sdělilo spolkové ministerstvo vnitra. Německo kontroluje své hranice s Francií, Švýcarskem a Lucemburskem od začátku týdne. Žádný cizinec nemůže bezdůvodně vstoupit do Německa. Výjimky platí pro přepravu zboží a pro dojíždění - a pro žadatele o azyl.

To znamená, že pokud migrant například cestuje do Francie nebo Švýcarska přes Itálii a dosáhne německých hranic, musí pouze požádat o azyl a je oprávněn vstoupit do Německa za účelem provedení svého azylového řízení. Naproti tomu Francouzi nebo Italové, pokud nemají trvalé bydliště v Německu nebo zde nepracují, jsou na hranici zastaveni a posláni zpět, vše potvrdila mluvčí spolkového  ministerstva vnitra.


Kdokoli řekne kouzelné slovo „azyl“, může vstoupit

„Na německých vnějších hranicích EU (letiště a námořní přístavy) nedošlo v předchozím postupu ke změně. To platí i pro vnitřní schengenské hranice,“  odpověděla tisková mluvčí na otázku, zda jsou žadatelé o azyl stále přijímáni do Spolkové republiky.

Zatímco základní svoboda pohybu osob je pro občany EU omezena nebo dokonce pozastavena, cizinci ze zemí mimo EU mohou stále cestovat bez omezení - i když mohou dokonce šířit koronavirus - pouze pokud mají na svých rtech slovo „azyl“.

(rp,prvnizpravy.cz,jungefreiheit,foto:arch.)