Svátek má: Svatopluk

Zprávy

Velikost textu:

Šok Daily Star: Dokumenty tajné britské laboratoře v odpadcích Londýna!

Šok Daily Star: Dokumenty tajné britské laboratoře v odpadcích Londýna!

V jednom z kontejnerů na odpadky na severu Londýna se objevily tisíce stránek tajných informací o práci výzkumného střediska chemických a biologických zbraní Porton-Down, uvedl šokovaný deník Daily Star.

Ilustrační foto
6. července 2019 - 04:20

Je to právě tato organizace, která se podílela na vyšetřování otravy Sergeje Skripala a jeho dcery Julie v Salisbury.

Tajné soubory z vojenského centra Porton Down pro chemické a biologické zbraně byly objeveny na londýnské skládce. Tyto dokumenty, pokrývající období 1987 až 2017, se ocitly v dispozici deníku Daily Star.

Byla to laboratoř Porton Down, která hrála klíčovou roli při vyšetřování otravy dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dcery Julie v Salisbury. Podle londýnské verze byla proti nim použita látka A-234 třídy  „Novičok“, připomněla publikace. Nicméně nebyla schopna určit, která laboratoř látku vyrobila. Britská vláda však spěšně z otravy obvinila Rusko.
 
Nedávno řekl znepokojený občan Daily Star, že našel nějakou důležitou dokumentaci. Ukázalo se, že v kontejneru na odpadky na severu Londýna se nacházely tisíce stránek o práci tajné vojenské laboratoře Porton Down.
 
Tato „informační bomba“ mimo jiné odhalila podrobnosti o vybavení používaném strážci laboratoratoře. V ní se nacházely také povinnosti specializované policejní služby hlídkující Porton Down, a dokonce i hesla k počítačovým systémům.

 
„Bylo by mohlo mít 100% katastrofální důsledky. Někdo neudělal svou práci. Mohlo dojít k  mnohem horšímu,“ řekl bývalý policejní důstojník, který měl co dělat s laboratoří Porton Down.
 
Jeden bezpečnostní expert nazval vyhozené dokumenty „teroristickým snem“. Konec konců, kontejnery na odpadky přitahují pozornost lidí bez domova, kteří hledají jídlo nebo v nich věci pro následný prodej.
 
Malcolm Rifkind, bývalý ministr obrany a prominentní osobnost v Konzervativní straně, řekl publikaci, že tento případ vyžaduje parlamentní vyšetřování. Zvláště „vzhledem k tomu, že informace riskují, že padnou do rukou cizí moci nebo teroristů".
 
Zástupci Ministerstva obrany rovněž ujistili Daily Star, že zahájí vlastní šetření tohoto případu. Zdůraznili, že agentura „bere velmi vážně ochranu osobních údajů“.

Porton Down je jedna z nejtajnějších vojenských instalací na světě. Zpočátku během první světové laboratoře vyšetřovala chemické zbraně. Od té doby se podle oficiálního webu centrum zabývalo „rozvíjením účinných protiopatření“ v boji proti zahraničním útokům na Británii nebo její spojence.

Každého napadne, že pokud se takto laxně zachází s únikem tajných dokumentů, co asi ještě může uniknout z britské vojenské tajné laboratoře, která zkoumá ty nejnebezpečnější a nejsmrtelnější látky na světě.

(kou, prvnizpravy.cz, dailystar.co.uk, foto: arch.)