Svátek má: Otýlie

Zprávy

Velikost textu:

Sonda do pivního distancování

Sonda do pivního distancování

Sociální distancování je nejjednodušší obranou před vzduchem přenosnými infekcemi. Proto pozvolné uvolňování lidského potkávání v době koronavirového strachu je racionální. Ale lidský živel si veškerá pravidla nepřetržitě upravuje podle momentálních souvislostí.

Ilustrační foto
12. května 2020 - 09:01

Veškerá nařízení respektují lidé jenom podmíněně. Respektují jenom to, co nevyhnutelně musí, uvádí v komentáři pro Prvnizpravy.cz František Roček.

Proto bylo poněkud legrační, když v TV bedýnce jsem o víkendu sledoval, jak kdesi na předzahrádkách přišroubovali stoly, aby zákazníci a zákaznice mohli na sebe prskat jenom ze vzdálenosti ne menší než 1,5 m. To je varianta pro dobře viditelné nálevny kávičky nebo pivíčka, ale život chodí i jinudy.

V pondělí 11. května na 13. hodinu jsem se vypravil na právě oficiálně otevřenou (před)zahrádku pivní čerpací stanice na okraji Ústí n. L. Chtěl jsem poznat atmosféru hospodského konzumu na zdravém povětří v prvních dvou hodinách znovuoživení hospodského života. Ke své lítosti hospodu nemohu jmenovat. Protože tam televizní představování pravidel neplatí. A nejen tam.Vedly ženy

V první čtvrthodině po otevření 11. května byly před hospodou v přesile ženy a jejich dítka. Bylo jich tak málo, že oficiální sociální distancování nebylo problémem. A několik málo konzumentů piva patřilo mezi samotáře, takže ti se distancují celoročně i bez koronavirového nabádání.

Během hodiny se poměr mužů a žen před hospodou ustálil na poměru 3:2 ve prospěch žen (s dětmi) a prostor bylo možné rozdělit do dvou částí. V jedné části za každým stolem seděli samotáři s půllitrem a singl matky a babičky s dítětem.

V druhé části (před)zahrádky sedělo srocení 10 či 11 lidí – ženy s dětmi a muži v jednom chumlu. Prováděli společné distancování - v jednom chumlu od zbytku planety.

Také jsem se od spolupijáků dozvěděl, že na procházkách a výletech již předtím o víkendu si pochutnávali po kamarádsku u hospod. Protože prodej přes okénku nepřímo zahrádky otevíral již dříve. Ale jenom tam, kde kolem nechodili policisté nebo černý mor čili strážníci městské policie.

Na cestě domů z (před)zahrádkové expedice jsem u jiné hospody viděl stejný shluk osob k sobě se pivně tulícících v dobrém rozmaru.

To je vše k pivnímu distancování 11. května od 13. do 15. hod. středoevropského času.

Poučení z hospodské exkurze


Porušování různých omezení při rozvolňování sociálního distancování lidé většinou nedělají schválně. Neformálně se lidé sdružují automaticky, podvědomě, protože se prostě znají. Když se naskytne (i náhodou) příležitost, lidé si popovídají. Nějaká vzdálenost 2 m mezi lidmi, jak to rádi vidí epidemiologové, takové drobnosti si lidé neuvědomují. Prostě se potkají a začnou tlachat. A při pivu to je možné nejlépe.

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)