Svátek má: Alexandr

Zprávy

Velikost textu:

Souboj kultur pokračuje, tentokrát jde o oblíbené gumové medvídky

Souboj kultur pokračuje, tentokrát jde o oblíbené gumové medvídky

V Berlíně zuří debata o změně nebo zrušení zákona o neutralitě. Nyní nejde jen o otázku, zda je učiteli dovoleno nosit šátek nebo ne. Nyní se jedná i o oblíbené gumové medvídky.

Medvídci
8. března 2018 - 03:20

Berlínská senátorka Sandra Scheeresová pro oblast školství dostala petici „Zákon o neutralitě pro Berlín“. Levo-liberální aliance sesbírala v krátkém čase 1500 podpisů.

Cílem petice je udržet zákon o neutralitě pro Berlin. Zákon upravuje v souladu se státní náboženskou a ideologickou politikou neutralitu ve veřejném sektoru (soudnictví, policii a obecném vzdělávání), a to pro všechna náboženská a ideologická vyznání. Zákon zakazuje učitelům, policistům a soudním zaměstnancům nošení náboženských symbolů, jako jsou šátky, kříž nebo jarmulky.

„Jedná se o "oblasti, ve kterých je občan zvláštním způsobem pod státním vlivem" (legislativní preambula). Zákon je ale kontroverzní v berlínské vládní koalici. Část vládních stran se snaží o zrušení nebo přinejmenším zásadní změnu tohoto zákona,“ píše se v petici.

Postavíme multi-kulti toalety, aby se zde migranti cítili jako doma

Problémy podle příkladů ze škol jsou mnohem vážnější, než se dříve myslelo, a nejde jenom o otázku nošení šátků.

„Existuje již mnoho příkladů náboženské šikany ve školách,“ jeden příklad uvedl  Peter Petersen, ředitel základní školy v Neuköllnu, „studentům byl kontrolován chléb s vepřovou šunkou od muslimských spolužáků, protože jim Korán zakazuje vepřové.“

„Dokonce i gumoví medvídci nejsou úplně nábožensky čistí,“ pokračuje, „jde totiž o zvířecí želatinu ze skotu, který nebyl poražen způsobem halal ‚ který předepisuje korán.“

Napětí mezi studenty je značné. Dokonce i žáci základních škol a jejich rodiče jsou pod nátlakem, aby  nosili šátek.

Jak se školní rada k tomu postavit? Nechceme, aby došlo ke  „ghettoizaci škol“ v centrálních  berlínských čtvrtích, jako je Severní Neukölln, Wedding a jinde. Při zvýšení náboženských tlaků ale může dojít ke ghettoizaci.  

„To nemůže být pravda, že by v určitých oblastech Berlína byly zvlášť arabské, turecké a evropské školy,“ píše se v petici.

(rp,prvnizpravy.cz,freiwelt,foto:arch.)