Svátek má: Beáta

Zprávy

Velikost textu:

Španělští fanoušci: Ukrajinský hráč je fašista: Nechceme ho v týmu!

Španělští fanoušci: Ukrajinský hráč je fašista: Nechceme ho v týmu!

Španělští fanoušci na sociálních sítích zablokovali přestup ukrajinského fotbalisty Zozuli do Alcorconu.

Roman Zozulya
27. července 2021 - 07:20

Přestup ukrajinského fotbalisty Romana Zozuliho do španělského „Alcorconu“ se změnil ve skandál. Fanoušci týmu na sociálních sítích se masivně postavili proti jeho politickému přesvědčení. ya

Roman Zozulya  se drží nacionalistických názorů a je zastáncem Štěpána Bandery. A nakonec byl jeho přestup do nového týmu z klubu "Albacete" zmrazen.

Ve Španělsku je téma fašismu bolestivé: Není to tak dávno, co podle historických standardů vypukla mezi Frankovým režimem spojeným s Hitlerem a antifašisty krvavá občanská válka. A postava Zozuliho, který podporuje například azovský prapor, se stala přirozeně skandální.
 
„Podporuje azovský prapor“

Jak informuje publikace Marca , 31letý ukrajinský útočník zůstává ve stavu volného hráče. Jeho možná návštěva Santo Dominga rozzlobila fanoušky Alcorconu.

Několik sektorů a klubů důrazně odsuzovalo jeho možné připojení k týmu a spojilo Zozulu se symboly nacistické ideologie.

„Roman Zozulya není jen vlastenec, je to fašista, který podporuje prapor Azov, ukrajinskou nacistickou polovojenskou skupinu. Tato osoba nemá místo ani v našem klubu, ani v našem městě. Jejich ideologie přímo odporuje našim hodnotám."

Věříme, že by bylo chybou, kdyby Alcorcona podepsala přestup s hráčem, který publikoval fotografie s nacistickými symboly a podporoval ve své zemi ultras a fašistické formace, neslučitelné s hodnotami tolerance a respektu, které přispívají k rozvoji sportu.

„Není vítán!“, „Vykopli ho, nechtějí ho. Chudáku, co budeš dělat, hledej někoho, kdo se o tebe postará a pochopí. Zozulya chce jen malého přítele, domov a hodně lásky, ale „Alcorcon“ je antifašistický, „šíří se na sociální síti negativní recenze.Fanoušci píší, že dohoda se Zozulyou je v rozporu s hodnotami, které tento klub vštěpuje mladým fotbalistům. A zveřejnili fotografii, na které fotbalista drží útočnou pušku Kalašnikov ve výkopu ozbrojených sil Ukrajiny.

Zozulya popírá všechna obvinění z nacismu:
„Obviňují mě, že jsem fašista za podporu ukrajinské armády proti proruským teroristům. Ale já nejsem fašista,“ odpovídá Zozulya na obvinění fanoušků.

Za co je Zozulya kritizován?

Příběh s pohledy fotbalisty je dlouhodobý, ale naposledy se toto téma objevilo v roce 2019. Zozulya zveřejnil fotografii v dresu s číslem 18 na pozadí výsledkové tabulky basketbalu s čísly 14:88 .

Nejde jen o čísla, ale o způsob nacistické identifikace.

Kódový slogan 14/88 je široce používán mezi bílými nacionalisty, kteří jej někdy používají jako pozdrav nebo podpis. Například 88 v neonacistických kruzích symbolizuje Heil Hitler a číslo 18 - Adolf Hitler (pořadové číslo písmen abecedy, kterým začíná jméno Führera).

Sám Zozulya poté řekl, že ho rozdíl ve skóre jednoduše přitahoval, a dostal dres s číslem 18. Nevybral si jej. „Nevěděl jsem o politickém významu tohoto čísla, jako  95% lidí na světě,“ řekl tehdy Zozulya.

(rp,prvnizpravy.cz,strana.ua,foto:arch.)