Svátek má: Libuše|Amálie

Zprávy

Velikost textu:

Spojené státy posilují svou vojenskou přítomnost v Řecku

Spojené státy posilují svou vojenskou přítomnost v Řecku

Washington a Atény jsou v neustálém kontaktu. Američané považují Řecko za bezpečnostního partnera ve východním Středomoří.

Řecký parlament
10. února 2020 - 09:01

Na molu v Alexandroupoli se zatím moc neděje. Přístav severořeckého provinčního města je přístupný hlavně rybářskými čluny a trajektem, který vede na ostrov Samothrace, vzdálený necelé dvě hodiny. Tu a tam zakotvil pobřežní nákladní loď. Ale brzy zde uvidíte kontejnerové lodě, tankery a válečné lodě amerického námořnictva.

Řecko v posledních letech výrazně investovalo do rozšíření přístavu. Byla vytvořena nová mola, byly prohloubeny kotviště a plavební dráhy, takže velcí nákladní dopravci mohou nyní přistávat v Alexandroupoli.


Miliony investic by se měly vyplatit: Letos chce řecká státní společnost HRADF privatizovat přístavní společnost. Američané mají velký zájem, mají velké plány s Alexandroupoli. Velvyslanec USA v Řecku Geoffrey Pyatt v posledních měsících několikrát zkontroloval přístavní zařízení. Diplomat se zajímá o „velký potenciál“ města.

Alexandroupoli symbolizuje posun paradigmatu americké politiky ve východním Středomoří. Turecko je od počátku padesátých let nejdůležitějším bezpečnostním partnerem Spojených států v této části světa. To se začalo měnit od doby, kdy se turecký prezident Recep Tayyip Erdogan pokouší spolupracovat  s šéfem Kremlu Vladimirem Putinem.


Erdogan modernizuje tureckou armádu ruskými protiletadlovými raketami, čímž oslabuje NATO. V Sýrii vede turecká hlava státu svou invazí. V Libyi zahajuje do občanské války vysíláním džihádistických žoldáků. Čím dál se Erdogan vzdaluje Západu, tím důležitějším se Řecko stává pro Američany.

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo nazývá Řecko „pilířem stability a bezpečnosti“ v regionu. „Naše vztahy nebyly nikdy tak silné jako dnes,“ řekl Pompeo nedávno při návštěvě Atén. Příležitost byla uzavření nové vojenské dohody mezi oběma zeměmi.

Jednání o tom již začala za předchozí vlády levicového řeckého premiéra Alexise Tsiprase a postupovala dobře. To je o to úžasnější, že aliance radikální levice (Syriza) vedená Tsiprasem před převzetím vlády v roce 2015 zvyšovala militantní protiamerickou rétoriku - v souladu s tradicí řecké levice, která byla pod heslem „Vypadni s Death Bases “bojoval za uzavření amerických vojenských základen v Řecku.

Nyní jsou Američané vítáni. Analytici Židovského institutu pro národní bezpečnost Ameriky (JINSA), proizraelského think tanku ve Washingtonu DC, zjistili ve studii, která je nyní zveřejněna, že v Řecku je nyní „široký národní konsenzus, že pevné vztahy s USA jsou základem bezpečnost Řecka ".


Zatímco Erdoganovo Turecko se vyvíjí z demokratického a spolehlivého partnera NATO k proruské autokracii nepřátelské vůči Západu, Řecko se stává stále důležitějším proamerickým hráčem v regionu, autoři studie poznamenávají. Rostoucí nepřátelská politika Ankary ve sporu o suverenitu a přírodní zdroje ve východním Středomoří přispívá k návratu Řeků do Ameriky.

USA by proto měly zvážit možnosti užší spolupráce, píší analytici JINSA. Doporučují posílit přítomnost amerického námořnictva ve východním Středomoří a připravit plány na přesun amerických vojenských jednotek, jako jsou letadla včasného varování AWACS a letecké tankery, z Turecka do Řecka.


Autoři studie také navrhují, aby USA poskytly finanční pomoc Řecku na modernizovat jeho letadel F-16, a úvěry Aténám na pomoc při nákupu letadel F-35. Pro Erdogana by to byla facka. Protože Spojené státy odmítají dodávat objednané F-35 do Turecka, dokud bude země pokračovat v raketovém obchodu s Ruskem.Před týdnem ratifikoval řecký parlament novou vojenskou dohodu se Spojenými státy velkou většinou. Tato dohoda připravuje cestu pro užší spolupráci mezi oběma zeměmi a posílení americké vojenské přítomnosti. Mimo jiné zajišťuje rozšíření námořních a leteckých základen na ostrově Kréta, které již Američané používají.

Souda Bay poblíž Chania je jedinou americkou námořní základnou ve východním Středomoří, která může pojmout letadlové lodě. Kromě toho mohou nyní Spojené státy použít také dvě další letecké základny, konkrétně základny Larissa ve středním Řecku a Stefanovikio poblíž Volosu.

A Alexandroupoli bude přidán jako nový přístav pro loďstvo středomořské flotily amerického námořnictva. Americká armáda chce použít přístav jako námořní základnu a uzel pro operace na Balkáně a ve východní Evropě. Dobré dopravní spojení hovoří pro Alexandroupoli: Město leží na dálnici Egnatia, která je nejdůležitější východo-západní osou Řecka a spojuje tureckou hranici s Jaderským mořem, a na železniční trati, která vede ze Soluně v severním Řecku do Turecka.

Další železniční trať vede do Bulharska. Plánuje se také nové silniční a železniční spojení z Alexandroupoli do bulharských černomořských přístavů Varna a Burgas. Bulharsko je jedním z nejdůležitějších spojenců Spojených států v jihovýchodní Evropě.

Američané v Alexandroupoli však nemají jen vojenské zájmy. Řecká společnost Gastrade zde plánuje plovoucí terminál na zkapalněný zemní plyn (LNG). Plynový tanker s kapacitou 170 000 metrů krychlových LNG sloužící jako překladiště musí být pevně ukotven 18 kilometrů od Alexandroupoli.

Odtud je plyn veden pod vodou na pevninu a přiváděn dvěma plynovody. Jeden by měl vést na západ k Jaderskému moři a dále do Itálie, druhý do Bulharska. Do Gastrade jsou zapojeny řecká energetická společnost Copelouzos Group, státní řecký dodavatel plynu Depa, bulharský Bulgartransgaz a lodní společnost Gaslog vlastněná řeckým vlastníkem lodi Peter Livanos, která provozuje flotilu 39 LNG tankerů. Rumunsko také signalizuje zájem o účast. Uvedení terminálu do provozu je naplánováno na rok 2022.

USA, jako jeden z největších vývozců LNG na světě, by mohly prosadit Alexandroupoli proti Rusku jako dosud nejdůležitějšího dodavatele plynu na Balkáně. S terminálem LNG Řecko „roste v roli regionálního energetického uzlu a stává se garantem bezpečnosti dodávek a diverzifikace Evropy“, říká americký velvyslanec Pyatt.

(rp,prvnizoravy.cz,handelsblatt,foto:arch.)