Svátek má: Klára

Zprávy

Velikost textu:

Spojené státy uvalí sankce proti Indii za nákup ruských systémů S-400

Spojené státy uvalí sankce proti Indii za nákup ruských systémů S-400

Randall Schriver, náměstek amerického ministra obrany pro asijské a tichomořské bezpečnostní záležitosti. ve svém projevu ve středu Carnegie Center vyjádřil obavy z plánů Indie na nákup ruských raketových systémů S-400.

Ruský protiraketový systém S-400
30. srpna 2018 - 07:20

V této souvislosti Pentagon navrhne uložení sankcí proti Novému Dillí.

"Budeme velmi vážně znepokojeni, kdyby si Indie koupila  nové  raketové systémy a platformy. Nemohu vám říci, zda to nespadá pod systém sankcí nebo zda bude udělena výjimka,“ řekl Randall Schriver.

Shriver poznamenal, že pokud Indie koupí nové zbrojní systémy z Ruska, Bílý dům přijme konečné rozhodnutí o uplatňování sankcí.


Náměstek ministra obrany také zdůraznil, že Washington má zájem o Novém Dillí jako "o spolehlivém partnerovi".

Před týdnem šéf Federální služby pro vojensko-technické spolupráci Dmitrij Šugajev uvedl, že uzavření  smlouvy o dodávkách systémů S-400 pro Indii je naplánováno do konce roku.

V květnu se Moskva a Nové Dillí dohodly na podmínkách nákupu ruských protiraketových systémů SAM za 6 miliard dolarů.

Stejný problém má Turecko, které už podepsalo dohodu o nákupu systémů S-400 a USA na ně uvalilo trest v podobě neprodeje nových stíhaček F-35. Turecko se proti rozhodnutí USA ohradilo s tím, že se USA nemůže chovat jako v kovbojských filmech.


S-400 "Triumph" protiletadlový raketový systém je určen pro zničení strategických a taktických letadel, stejně jako balistických střel. Dálkový dosah raket proti aerodynamickým cílům je až 400 km. Komplex je schopen ničit cíle v nadmořské výšce 30 km.

(rp,prvnizpravy.cz,pnp,foto:arch.)