Svátek má: Ludvík

Zprávy

Velikost textu:

SR: Nord Stream 2 se prý staví utajeně kvůli americkým hrozbám

SR: Nord Stream 2 se prý staví utajeně kvůli americkým hrozbám

Americké úřady nadále hrozí sankcemi každému, kdo má něco společného s realizací projektu výstavby plynovodu Nord Stream 2.

Ilustrační foto
27. září 2020 - 04:20

Mnoho lidí v Německu je však přesvědčeno, že Rusko to každopádně dotáhne až do konce. A signály na zemi naznačují, že práce na ropovodu potichu pokračují navzdory sankcím USA, uvedl Sveriges Radio.

Tři republikánští senátoři blízcí prezidentu Donaldu Trumpovi a v návaznosti na americký plynárenský průmysl zaslali dopis přístavní společnosti německého města Sassnitz. V dopise hrozí přísnými sankcemi, pokud vedení Sassnitzu okamžitě nepřestane pomáhat budovat plynovod Nord Stream 2, který je pokládán poblíž pobřeží a který již vyvolal tolik kontroverzí, uvedl rozhlas Sveriges.

Jak řekl místní starosta Frank Kracht v rozhovoru s korespondentem, tato zpráva na hlavičkovém papíře amerického Senátu říká, že obyvatelům města hrozí zákaz vstupu do USA, zmrazení potenciálních finančních prostředků i problémy s používáním kreditních karet. Přístavní společnost, které byl dopis zaslán, je z 90% ve vlastnictví města. Ukázalo se tedy, že tři odesílatelé vyhrožují právními a ekonomickými sankcemi a osobně starostovi: „To je vážná hrozba, to je vydírání, s přáteli se tak nejedná,“ uvedl Krakht v rozhovoru pro Sveriges Radio.

Okna budovy radnice, kde se nachází jeho kancelář, nabízejí výhled na moře, po jehož dně se pokládají roury plynovodu. Zároveň se v přízemí v rybářském přístavu místní obyvatelé vyjadřují mnohem méně diplomaticky, zdůraznil článek. „Nechystám se do USA, myslím, že bych tam stejně nejel. Alespoň doma je teplo,“ řekl rybář Jens Engelbrecht v rozhovoru s reportérem. Podle něj „ruský plyn je lepší než americký odpad“, uvedlo Sveriges Radio.

Dvojitý plynovod dlouhý přes 1200 km je určen k přepravě ruského zemního plynu do Německa přes Baltské moře. A v tento krásný den je dokonce těžké si představit, že „pod klidnou stříbřitou mořskou hladinou je kvůli oparu připomínajícímu akvarelovou kresbu skrytá příčina skutečné geopolitické bouře“, poznamenal autor. Spojené státy se mezitím projektu od počátku bránily a tvrdily, že Německo se stane „zcela závislé na ruském plynu“.

Kromě toho Polsko a Ukrajina přijdou o významnou část svých příjmů, pokud se znatelně sníží tranzit plynu přes jejich území, jak uvedli mnozí kritici projektu. Pokud se však evropské země nakonec „podřídily vůli Německa“, Spojené státy se rozhodly reagovat silou na sílu, napsal autor. Nespokojenost s plynovodem je jedním z mála témat, na nichž se shodli demokraté a republikáni, kteří krátce před novým rokem schválili takzvaný evropský zákon o energetické bezpečnosti.


Výsledkem bylo uvalení přísných sankcí na každého, kdo byl nějakým způsobem spojen s Nord Stream 2, takže švýcarská loď, která kladla potrubí podél mořského dna, okamžitě hru opustila. Přestože v té době už potrubí téměř dosáhlo Bornholmu a zbývalo položit jen asi 100 km, připomněl švédský rozhlas: „Zbývající segmenty, každý dlouhý 12 metrů a každý o hmotnosti 24 tun, leží od té doby v přístavu Sassnitz jako stovky gigantických tyčinek lékořice ".

Je však nepravděpodobné, že by se role Sassnitzu omezila jen na toto, a výstavba Nord Stream 2 byla po amerických hrozbách zcela zastavena, zdůraznil článek: „Jeřáb žluté lodi se zvedá za polem pokrytým černými trubkami a v dálce se ozývají kovové rány.“ Manželský pár, který vlastní kavárnu na nábřeží, řekl reportérovi, že místní správa jim nařídila, aby mlčeli o tom, co se děje v přístavu. „Vidíš tam žlutý jeřáb? Toto je jeho loď - Vladimira Putina. Přijela z Ruska,“ tvrdili manželé.

Podle jejich názoru „Putin se stejně nenechá zastavit“, a Rusko je očividně připraveno dokončit Nord Stream 2 samostatně. Ve městě se šíří pověsti, že ruský „Akademik Čerskij“ brzy začne tam, kde ho Švýcaři nechali. Aby však mohl pokládat potrubí na mořské dno, je třeba provést změny v designu - a to vyžaduje pracovníky, poukázal článek.

Podle páru před několika měsíci kotvila v přístavu záhadná loď, na palubě žilo několik stovek lidí. Ve skutečnosti v místním doku dokázalo Sveriges Radio odhalit dvě velké lodě se skupinami mužů v hrubých pracovních oděvech viditelných na palubě. V reakci na dotazy se spustil z jedné lodě asi 40letý muž, který uměl anglicky.

„Ne, ne, mýlíte se. Nikde nepracujeme, jsme zástupci LGBT komunity a právě jsme přijeli na dovolenou,“ uvedl v rozhovoru s reportérem. Později však přiznal, že pocházel z Chorvatska, ale nemohl mluvit o svých závazcích, aby neohrozil své spolupracovníky a rodinu, uvedlo Sveriges Radio.

„To znamená, že práce na výstavbě plynovodu pokračují potichu, i přes sankce USA,“ zdůraznil článek. A dokonce ani mimořádný incident s údajnou otravou vůdce ruské opozice Alexeje Navalného, po kterém EU začala hovořit o zavedení nových sankcí proti Rusku, nepřinutil příznivce projektu zásadně změnit svůj postoj, poznamenalo švédské rádio: „Proč se obtěžovat dalšími opatřeními, když má Německo silnou zbraň - „Nord Stream - 2“?

Německo se tradičně snaží udržovat dobré hospodářské vztahy s Ruskem od 70. let, kdy tehdejší kancléř Willy Brandt prosazoval svou „východní politiku“, vysvětlil autor. Při rozšiřování obchodu se orgány SRN pokoušely přesvědčit NDR k deeskalizaci a reformovala se pod heslem „Změna prostřednictvím obchodu“, poznamenal článek: „Přičemž ruský plyn od roku 1973 spolehlivě vytápěl německé domy.“

Otázkou je, zda bude skandál kolem Navalného schopen rozdělit obchod a politiku, pokud jde o vztahy mezi Německem a Ruskem, poznamenal autor s tím, že Angela Merkelová nevyloučila zastavení téměř dokončeného projektu za několik miliard dolarů.

V německém Sassnitzu se však stále pevně drží dobrých obchodních vztahů s Moskvou a věří, že není vůbec nutné spojovat Nord Stream 2 s případem Navalnyj, zdůraznil článek. „V našem regionu bylo Rusko vždy považováno za spolehlivého obchodního partnera, který dodržuje své slovo," řekl starosta.

Podle jeho názoru obchod nesouvisí s trestným činem, kterým by se měla zabývat policie, uvedlo Sveriges Radio. Rybář Jens Engelbrecht tento názor podporuje, a na rovinu říká: „Rusové - ano, můžete se na ně spolehnout. Jsou spolehlivější než Američané. Američané jen chatují a píší výhružné dopisy.“

(kou, prvnizpravy.cz, sverigesradio.se, foto: arch.)