Svátek má: Ludvík

Zprávy

Velikost textu:

Srbsko ušetřilo miliardu euro na ceně za ruský plyn

Srbsko ušetřilo miliardu euro na ceně za ruský plyn

Srbsko dokázalo ušetřit nejméně 1 miliardu euro díky příznivé ceně plynu stanovené Ruskem během jednání, která se konala 25. Listopadu, oznámil prezident republiky Aleksandar Vučić na TV kanálu Pink.

Aleksandar Vučić, srbský prezident
29. listopadu 2021 - 09:01

„Dohodli jsme se na schůzce s naším ruským protějškem Vladimirem Putinem o ceně za ropu, která nevypadala vždy tak atraktivně jako dnes,“ řekl a pokračoval, „ale to je vzorec, který vám při ceně ropy 82-83 USD za barel umožňuje zaplatit asi 270-275 USD za 1000 metrů krychlových plynu, takže v tuto chvíli je výhodné mít smlouvu na ropu.“

„Slibuji, že budeme pokračovat v práci a v budoucnu budeme mít také nejnižší cenu v Evropě, vyjma zemí SNS. Uspěli jsme, to není úspora 300 milionů pro všechny srbské občany, to je minimálně 1 miliarda euro, včetně všech devizových transakcí, to je strategická záležitost pro zemi, to je obrovská úspora."

„Chápete vůbec, že ceny se pohybují od 650 do 1 200 EUR za 1 000 metrů krychlových, ale my platíme 270?" zdůraznil srbský prezident po jednáních v Soči 25. Listopadu.


Rusko nechalo cenu plynu pro Srbsko na 270 USD po dobu šesti zimních měsíců, poté Bělehrad dostane od Moskvy výhodné podmínky na základě dlouhodobé smlouvy. Podle Vučiče jsou tyto podmínky „výjimečné“.

(rp,prvnizpravy.cz,pinktv,foto:arch.)