Svátek má: Vavřinec

Zprávy

Velikost textu:

Srbský prezident uvedl armádu do bojové pohotosti kvůli Kosovu!

Srbský prezident uvedl armádu do bojové pohotosti kvůli Kosovu!

Srbský prezident Alexander Vučić vydal rozkaz uvést ozbrojené síly do stavu nejvyšší bojové pohotovosti kvůli akcím zvláštních kosovských vojenských sil, uvedla agentura Tanjug s odkazem na administrativu Vučiće.

Ilustrační foto
29. září 2018 - 16:06

„Rozkaz byl předán náčelníkovi generálního štábu srbské armády," uvedla agentura.

Do plné bojové pohotovosti byl rovněž uvedeny všechny zvláštní jednotky ministerstva vnitra.

Předtím asi 60 příslušníků zvládní jednotky ministerstva vnitra samozvané Kosovské republiky ROSU zaujali pozice v blízkosti přehrady a akumulačního jezera hydroelektrárny „Gazivode“ a vstoupilo do centra ekologie a sportu u přehrady na severu regionu.

Hydroelektrárna "Gazivode" je řízena Bělehradem. Jak Vučić uvedl, srbské orgány v posledních letech investovaly do infrastruktury, zařízení a přehrady svého akumulačního jezera asi dva miliony eur.


V roce 1999 ozbrojená konfrontace albánských separatistů z Kosovské osvobozenecké armády a srbské armády a policie vedla k bombardování jugoslávských sil (v té době se skládající ze Srbska a Černé Hory). V březnu 2004 uspořádali kosovští Albánci pogromy, které vedly k masovému přesídlení Srbů z provincie a zničení mnoha památek jejich dějin a kultury.

V únoru 2008 kosovsko-albánské struktury v Prištině jednostranně vyhlásily nezávislost na Srbsku. Samozvaná republika není uznána Srbskem, Ruskem, Čínou, Izraelem, Íránem, Španělskem, Řeckem a dalšími státy.

(kou, prvnizpravy.cz, tanjug.rs, foto: arch.)