Svátek má: Liliana

Zprávy

Velikost textu:

SRF: Koronavirus uvrhl miliony Američanů do hladové krize

SRF: Koronavirus uvrhl miliony Američanů do hladové krize

Téměř 25 milionů Američanů přišlo o práci kvůli koronavirové pandemii, která podle švýcarského televizního kanálu SRF vedla k hladu ve Spojených státech.

Fronty na jídlo zdarma
27. dubna 2020 - 10:10

Lidé jsou nuceni hledat pomoc u charitativních organizací, aby získali bezplatně potraviny. Zásoby potravin jsou však malé a nedostatek je stále více cítit, popisuje ohromeně švýcarský televizní kanál.

„Hladová krize“ v USA zhoršuje, uvádí poněkud šokovaná švýcarská televizní stanice SRF. Téměř 25 milionů lidí přišlo o práci od začátku března. Po celé zemi dochází k masivnímu přílivu lidí, kteří chtějí získat jídlo zdarma.

Před vstupem do charity United Community, která distribuuje potraviny ve Virginii, se řadí řada lidí v ochranných maskách. Ti, kdo to potřebují, vstoupí jeden po druhém do malé haly, kde jsou přijati. Většina z nich jsou hispánci. Služba je umístěna v jedné z nejbohatších oblastí ve Spojených státech, existují zde však nejen drahé vily, ale také sociální bydlení, ve kterém žijí uklízeči, sběrači plodů a prodejci supermarketů.


Mnoho z nich má pouze dočasné pracovní povolení, zatímco jiní nemají potřebné dokumenty. Nemohou požádat o státní podporu nebo se bojí o ni požádat. Sociální pracovníci v United Community přijímají ty, kdo to potřebují, a zaznamenávají jejich osobní údaje. Seznam je již dlouhý. „Například tato osoba: poslední dva měsíce nezaměstnaná kvůli krizi koronaviru, elektrikář, zedník, je typický případ," komentuje to zaměstnanec charitativní organizace.

Od začátku března pomáhá United Community dvakrát tolik lidem jako obvykle - téměř 80 rodinám nebo asi 250 potřebným lidem denně. Pro malou dobrovolnickou organizaci je to obtížný úkol. Velké charitativní organizace, jako je Feeding America, také uvádějí 40% nárůst počtu lidí hledajících pomoc.

Plechovky se luštěninami a ananasem, těstovinami, ořechovou pastou, kečupem - dobrovolníci balí vše v souladu s potravinovými standardy a přidávají čerstvé produkty.

Přičemž ředitel United Community hovoří o „hladové krizi“: „Ještě před krizí s koronavirem ve Spojených státech trpěly hlady miliony. Nyní je situace nesmírně obtížná.“ Lidé žádají o pomoc na poslední chvíli, v nejextrémnějším případě - mnozí se stydí, že musí požádat o pomoc. „Je špatné, když lidé v takové bohaté zemi, jako jsou USA, musí trpět hladem," řekl generální ředitel charitativní organizace.


Přenos produktu přes okno minimalizuje fyzický kontakt. Organizace ale už nemá tolik potravin - do konce dne zůstalo v lednici pouze šest balení vajec. Zásoby potravin jsou nedostatečné. Existují problémy s dodávkami. Moučné výrobky, rýže a chléb jsou stále nedostatečné a dokonce i od dodavatelů. Kvůli tomu musí dobrovolníci často kupovat chybějící zboží za vysoké tržní ceny.

Pokud není možné koupit moučné výrobky v supermarketu, pak ti, kteří je potřebují, je nedostanou. Záchvaty paniky a rozšířená poptávka po potravinách vede k nedostatku potravin.

Podle oficiálních údajů je ve Spojených státech neustále podvyživeno asi 37 milionů lidí. Existuje také akutní nedostatek plenek. V United Community stále jsou a organizace je distribuuje chudým rodinám, uzavírá švýcarský televizní kanál SRF.

(kou, prvnizpravy.cz, srf.ch, foto: arch.)