Svátek má: Zdeněk

Zprávy

Velikost textu:

SRF: Nehygiena a vykořisťování v německém masném průmyslu!

SRF: Nehygiena a vykořisťování v německém masném průmyslu!

Pracovníci-migranti na německých jatkách jsou nuceni pracovat ve strašných podmínkách, upozornila švýcarská televize SRF.

Ilustrační foto
22. května 2020 - 11:07

Rumuni a Poláci jsou stísněni v chátrajících ubytovnách, a proto jsou nakaženi koronavem. Zároveň jsou nakažení nuceni pracovat. V souvislosti s tím, co se děje, se v Berlíně rozhodli zpřísnit zákony o ochraně migrujících pracovníků, uvedl švýcarský televizní kanál.

V Německu vláda nečekaně schválila přísné zákony týkající se masného průmyslu. Problémy v této oblasti jsou známy již mnoho let, ale nyní kvůli koronaviru opět tomuto tématu věnovali pozornost. Faktem je, že v různých podnicích onemocnělo několik stovek pracovníků. Jatka se stala skutečnými distribučními centry koronaviru. O příčinách toho, co se děje je reportáž německé korespondentky SRF Bettiny Ramsayerové.

Přišli sem z Rumunska nebo Polska, tvrdě pracují 16 hodin denně bez trvalého zaměstnání. Levná práce v německých závodech na zpracování masa. Německý ministr práce strany SPD Hubertus Heil to dnes nazval „vykořisťováním“.
 
Hubertus Heil, německý ministr práce: „Pro nás v Německu není obchodní model, který podporuje vykořisťování lidí a šíření pandemie, přijatelný.“

 
Koronavirová epidemie osvětlila masný průmysl v Německu. Na několika jatkách se stovky pracovníků nakazilo koronavirem. Problémem je nedostatek hygieny v závodech na zpracování masa, ale hlavně v obytných prostorách. Dělníci žijí stísněni v chátrajících ubytovnách. Dodržování vzdálenosti je nemožné. Odborové svazy vznášejí vážná obvinění.
 
Ortwin Bickhove-Swiderski, předseda Asociace německých odborových svazů v Coesfeldu: „Situace je hrozná a těžká ... Pracovní podmínky jsou velmi špatné. Často se uvádí, že nemocní pracovníci stále vykonávají těžkou fyzickou práci.“

Hubertus Hail: "Toto není ojedinělý případ. Jedná se o strukturální problémy, a proto je nutné jednat na legislativní úrovni, aby bylo možné důkladně přistoupit k řešení situace. A to se primárně týká bezpráví se smlouvami, se subdodavateli."
 
Takové smlouvy budou nyní zakázány. Závody na zpracování masa budou muset přímo přijmout lidi k práci a nyní nebudou moci přenést odpovědnost na dodavatele. Pokud Bundestag schválí zákon, vstoupí v platnost příští rok. Budou zavedeny také kontroly a vysoké pokuty. Masný průmysl se obává, že bude vůči zahraničním konkurentům v nevýhodě. A ti jsou velmi silní. V loňském roce vydělali na prodeji levného masa téměř 50 miliard eur a je zaručeno, že přijetí plánovaného zákona bude kladen odpor.

(kou, prvnizpravy.cz, srf.ch, foto: repro srf.ch)