Svátek má:
Zdeněk
Zprávy
SRF: Nehygiena a vykořisťování v německém masném průmyslu!

Pracovníci-migranti na německých jatkách jsou nuceni pracovat ve strašných podmínkách, upozornila švýcarská televize SRF.
Ilustrační foto
22. května 2020 - 11:07
Rumuni a Poláci jsou stísněni v chátrajících ubytovnách, a proto jsou nakaženi koronavem. Zároveň jsou nakažení nuceni pracovat. V souvislosti s tím, co se děje, se v Berlíně rozhodli zpřísnit zákony o ochraně migrujících pracovníků, uvedl švýcarský televizní kanál.
V Německu vláda nečekaně schválila přísné zákony týkající se masného průmyslu. Problémy v této oblasti jsou známy již mnoho let, ale nyní kvůli koronaviru opět tomuto tématu věnovali pozornost. Faktem je, že v různých podnicích onemocnělo několik stovek pracovníků. Jatka se stala skutečnými distribučními centry koronaviru. O příčinách toho, co se děje je reportáž německé korespondentky SRF Bettiny Ramsayerové.
Přišli sem z Rumunska nebo Polska, tvrdě pracují 16 hodin denně bez trvalého zaměstnání. Levná práce v německých závodech na zpracování masa. Německý ministr práce strany SPD Hubertus Heil to dnes nazval „vykořisťováním“.
Hubertus Heil, německý ministr práce: „Pro nás v Německu není obchodní model, který podporuje vykořisťování lidí a šíření pandemie, přijatelný.“
Koronavirová epidemie osvětlila masný průmysl v Německu. Na několika jatkách se stovky pracovníků nakazilo koronavirem. Problémem je nedostatek hygieny v závodech na zpracování masa, ale hlavně v obytných prostorách. Dělníci žijí stísněni v chátrajících ubytovnách. Dodržování vzdálenosti je nemožné. Odborové svazy vznášejí vážná obvinění.
Ortwin Bickhove-Swiderski, předseda Asociace německých odborových svazů v Coesfeldu: „Situace je hrozná a těžká ... Pracovní podmínky jsou velmi špatné. Často se uvádí, že nemocní pracovníci stále vykonávají těžkou fyzickou práci.“
Takové smlouvy budou nyní zakázány. Závody na zpracování masa budou muset přímo přijmout lidi k práci a nyní nebudou moci přenést odpovědnost na dodavatele. Pokud Bundestag schválí zákon, vstoupí v platnost příští rok. Budou zavedeny také kontroly a vysoké pokuty. Masný průmysl se obává, že bude vůči zahraničním konkurentům v nevýhodě. A ti jsou velmi silní. V loňském roce vydělali na prodeji levného masa téměř 50 miliard eur a je zaručeno, že přijetí plánovaného zákona bude kladen odpor.
(kou, prvnizpravy.cz, srf.ch, foto: repro srf.ch)