Svátek má: Klára

Zprávy

Velikost textu:

SRF: Pro NATO nejsou Kurdi tak důležití jako pomoc Turecka proti Rusku!

SRF: Pro NATO nejsou Kurdi tak důležití jako pomoc Turecka proti Rusku!

Severoatlantická aliance neuplatňuje sankce proti Turecku a nezačíná mluvit o jeho vyloučení kvůli operaci proti Kurdům v Sýrii, uvedla zpráva švýcarské televize SRF.

Jens Stoltenberg a Recep Tayyip Erdogan
15. října 2019 - 04:52

Televize se svém poměrně chladném a možná až omluvném popisu ukazuje nejen naprostou impotenci NATO vůči agresivní činnosti Turecka, ale především skutečnost, že slova o „demokracii“, „lidských právech“, o „dodržování mezinárodních norem“, jsou jen prázdnými bláboly.

Podle televize je Turecko důležitým členem svojí zeměpisnou polohou: země se nachází vedle Ruska a  Středního východu a podle NATO hlavní hrozby pro alianci přicházejí odtud, upozornil švýcarský televizní kanál.

Pro Severoatlantickou alianci má Turecko nejvyšší význam. Turecko má po Spojených státech nejen druhou největší armádu. V zemi se také nachází několik vojenských základen NATO. Turecko je považováno za spojení mezi Evropou a Asií. I přes úzkou spolupráci nemá aliance právo hlasu, když Ankara zapojuje jednotky ve svých vlastních zájmech, jako například nyní v severní Sýrii.

Pro tureckého prezidenta Recep Tayyipe Erdogana je armáda ústředním prvkem procesu rozšiřování vlivu na domácí a zahraniční politiku. Podle Sebastiana Ramspecka, korespondenta SRF v Bruselu, je Turecko pro NATO důležité nejen proto, že má nejsilnější armádu v Evropě.


„NATO je vojenský blok a Turecko je z vojenského hlediska jedním z nejdůležitějších členů této aliance - dobře vyzbrojené a bitvách zakalené. Turecko je však také důležitým členem kvůli své zeměpisné poloze. Země se nachází v blízkosti Ruska a Středního východu. Podle NATO hlavní hrozby pro Alianci přicházejí odtud. Turecko má tedy pro NATO prvořadý význam,“ poukázal Sebastinan Ramspeck, korespondent SRF v Bruselu.

Po Spojených státech má Turecko druhou největší armádu. Turecké ozbrojené síly představují téměř dvojnásobek vojáků než mají Francouzi. Turecko má osm základen NATO. Aliance naposledy použila základny v Turecku během operací v Afghánistánu. Bez ohledu na NATO Spojené státy hlavně použily základnu Incirlik k zahájení leteckých úderů v Iráku a Sýrii.

Turecko v současné době bojuje proti Kurdům. Televize proto klade otázku: Tato operace je v Evropě a ve Spojených státech ostře kritizována. Může Aliance uložit sankce proti Turecku?

„Spory v NATO probíhají za zavřenými dveřmi. Sankce nejsou uvaleny a o vyloučení Turecka není řeč. Tlak je vyvíjen spíše jemně, například pokud jde o umístění vojsk. Tón v NATO je stále nastaven Spojenými státy. Rozhodující význam má vztah Spojených států k turecké ofenzivě. A v této věci existuje mnoho nejasných bodů,“ uvedl Sebastinan Ramspeck

V zemích Evropské unie není mnoho manévrovacích možností, protože sankce ohrožují dohodu s Tureckem o uprchlících, dodala švýcarská televize SRF.

Košile bližší kabátu, ale moc přesvědčivě to pro organizaci zalykající se – ještě více než NATO -  všude jinde „lidskými právy“ a „demokracií“, je tento účelový argument jen ukázkou jejího pokrytectví.

(kou, prvnizpravy.cz, srf.ch, foto: arch.)