Svátek má: Oleg

Zprávy

Velikost textu:

SRF: Protest „Covidiotů" proti koronaviru v Berlíně!

SRF: Protest „Covidiotů" proti koronaviru v Berlíně!

V Berlíně došlo k masivnímu protestu proti omezením přijatým německými úřady kvůli pandemii, informovala švýcarská televize SRF.

Ilustrační foto
3. srpna 2020 - 11:40

Demonstranti věří, že politici se o koronavirus ve skutečnosti nestarají, a chtějí zbavit lidi nezávislosti. „Je to nebezpečný nesmysl," reagovali sami politici.

Počet infekcí COVID-19 roste v mnoha zemích po celém světě. Tato skutečnost však o víkendu v Berlíně nezastavila 20 000 lidí v tom, aby vyhlásili „konec pandemie“. Vzdorně si nevzali masky a nedrželi si odstup. Demonstrovali za svobodu a proti antikoronavirové politice německé vlády.

Jde o pestrou směs lidí, kteří popírají pandemii, oponují očkovacím látkám a věří v konspirační teorie. Pochodovali ruku v ruce středem Berlína. Pod záštitou Querdenkenovy iniciativy (z němčiny „nestandarní myšlení“) se lidé staví proti omezením přijatým v důsledku epidemie koronaviru. Politici se nemají co starat o virus, a chtějí zbavit lidi nezávislosti, tvrdí demonstranti.


S podobnými protesty v posledních týdnech, se nacionalisté, samozvaní „občané Říše“, a pravicoví radikálové mísili s davem. Slogan demonstrace „Den svobody“ vyvolává nepříjemné vzpomínky na propagandistický film nacistické ikony Leni Riefenstahlové, uvedla švýcarská televize.

K večeru u Braniborské brány organizátoři oznámili ukončení demonstrace. Následující shromáždění bylo policií rozehnáno kvůli nedodržování hygienických standardů ze strany lidí. Politici pak protest proti koronaviru tvrdě kritizovali.

Když je denně registrováno 1 000 nových infekcí, neni takový „nebezpečný nesmysl“ přípustný, napsal na Twitteru Jan Redman, šéf frakce CDU v Braniborsku. Předsedkyně SPD Saskia Eskenová označila demonstranty za „covidioty“, kteří ohrožují nejen své vlastní zdraví, ale také úspěch v boji proti pandemii.

(kou, prvnizpravy.cz, srf.ch, foto: repro srf)