Svátek má: Radomír

Zprávy

Velikost textu:

SRF: Trumpův plán je provokací, žádající kapitulaci Palestinců!

SRF: Trumpův plán je provokací, žádající kapitulaci Palestinců!

USA a Izrael diktují Palestincům podmínky, za kterých mají právo na vlastní stát - zatímco zůstanou pod izraelsko-americkou kontrolou, uvedla švýcarská televize SRF.

Benjamin Netanjahu a Donald Trump
30. ledna 2020 - 04:20

V této situaci nemají Palestinci prakticky na výběr: Trump jim ve skutečnosti nabízí bezpodmínečnou kapitulaci. Jeho plán je provokace, která nepřinese mír, upozornil švýcarský televizní kanál.

Mírový blízkovýchodní plán prezidenta USA, který zabírá 181 stran, obsahuje dvě mapy budoucího palestinského státu, uvedla televize SRF. Jasně ukazují, že území tohoto státu, stejně jako skupina ostrovů uprostřed moře, je ze všech stran obklopeno územím Izraele.

Uvnitř největšího „ostrova“ je dalších 15 bodů označujících izraelské osady, které by měly také patřit Izraeli - a Jeruzalém, hlavní město Izraele.

Mapa nezobrazuje zdi a ploty, které oddělují území obou států, ale jsou naznačeny mosty a tunely, které by měly Palestincům umožnit pohyb mezi samostatnými částmi jejich země, aniž by překročili izraelská území. Kromě toho by všechny tyto pohyby měly být pod kontrolou izraelských bezpečnostních služeb.


Podle Trumpa by měl mít palestinský stát přístup k Středozemnímu moři a Mrtvému moři - pod izraelskou kontrolou, zdůraznil švýcarský televizní kanál. Izrael ovládá vzdušný prostor nad Palestinou, jeho bezpečnostní síly operují na zemi kdykoli to považují za nezbytné.

Nový stát bude zcela demilitarizován. Vláda palestinského státu nemůže vstoupit do žádné mezinárodní organizace bez souhlasu Izraele. Měla by stáhnout všechny nároky vůči Izraeli u mezinárodního soudu a nikdy by je neměla znovu podávat ani v budoucnu. Palestinská vláda také nemůže podat žalobu Inperpolu na izraelské nebo americké občany. Nemá samozřejmě také v takových případech právo se odvolat k soudním orgánům, které nejsou izraelské nebo americké.

Palestinský stát může existovat pouze tehdy, pokud Palestinci splní všechny podmínky Izraele a Spojených států, poznamenal SRF.

Podle televize jsou podmínky pro existenci vlastního státu diktovány Palestincům Spojenými státy a Izraelem. Pokud je Palestinci přijmou, Trump jim slíbí, že investuje do jejich infrastruktury, tvorby pracovních míst a lepší životní úrovně. Celková investice by měla činit 50 miliard dolarů.


Pokud tuto nabídku odmítnou, unikne jim podle Trumpa historická příležitost. „Jezte nebo zemřete!“ - to je motto amerického prezidenta, pokračovala švýcarská televize. V této situaci toho Palestincům moc nezbývá. Pokud budou souhlasit se svým vlastním státem za stanovených podmínek, budou i nadále pod izraelsko-americkou kontrolou.

I když v budoucnu odmítnou použít sílu proti Izraeli, tyto podmínky jim nedovolí získat úplnou samostatnost. To, co Trump požaduje od Palestinců, není nic jiného než „téměř bezpodmínečné kapitulace“. Je to provokace, která pravděpodobně do oblasti mír nepřinese, uzavřel švýcarský televizní kanál SRF.

(kou, prvnizpravy.cz, srf.ch, foto: arch.)