Svátek má: Jitka

Zprávy

Velikost textu:

ST: Armáda skrývala vraždy dětí a mučení v Iráku a Afghánistánu!

ST: Armáda skrývala vraždy dětí a mučení v Iráku a Afghánistánu!

Důkazy o válečných zločinech jako vraždy dětí a mučení spáchaných britskou armádou v Iráku a Afghánistánu byly utajovány vojenským velením, píše The Sunday Times, s odkazem na údaje z tajných dokumentů.

Britové v Afghánistánu
18. listopadu 2019 - 04:20

Kromě toho si účastníci vyšetřovánískandálních válečných zločinů stěžovali na zasahování do tohoto procesu i na tlak ministerstva obrany: v publikaci se uvádí, že nyní lze případ britských vojáků ve věci válečných zločinů postoupit Mezinárodnímu trestnímu soudu.

Britské vojenské velitelství ukrývalo válečné zločiny svých vojáků v Iráku a Afghánistánu, uvádí zpráva The Sunday Times o propuknuvším skandálu.

Podle publikace byly nalezeny důkazy o vraždách spáchaných bojovníků zvláštních sil, stejně jako o mučení a sexuálním násilí proti vězňům ze strany bojovníků praporu Black Watch. Kromě toho se vojenští vyšetřovatelé dozvěděli o obvinění hlavních vojenských velitelů z padělání úředních dokumentů, což je dostatečné k tomu, aby byli postaveni před soud. The Sunday Times poznamenává, že soud již zvažuje případ jednoho z vyšších velitelů letectva podezřelého z nepravdivých údajů.

 
Podle publikace se výše uvedená fakta objevila během dvou vyšetřování válečných zločinů v Iráku a Afghánistánu. Vyšetřovatelé si stěžovali, že řada skutečností byla skryta z politických důvodů, a také zaznamenali tlak ministerstva obrany a vlády. „Je absolutně nepřijatelné, aby politici zasahovali do vyšetřování takových závažných zločinů a předčasně je zastavili," citovala publikace bývalého ředitele britského státního zastupitelství.
 
The Sunday Times píše, že takové okolnosti mohou vést ke skutečnosti, že vyšetřování zločinů spáchaných britskými vojáky bude postoupeno Mezinárodnímu trestnímu soudu. Podle publikace je přebírá uvedená instituce vyšetřování případů v případě, že ta nebo ona země není schopna odsoudit své vojáky za porušení Ženevských úmluv. Ovšem z dosavadní praxe britské vlády lze jen skepticky přistupovat k možnoisti, že britští vojáci, dopouštějící se válečných zločinů, kdy stanou před trestním soudem v Haagu.

(kou, prvnizpravy.cz, thetimes.co.uk, foto: arch.)