Svátek má: Blanka

Zprávy

Velikost textu:

Stephen Cohen: V USA působí „cenzura sovětského stylu"!

Stephen Cohen: V USA působí „cenzura sovětského stylu"!

Velké americké publikace přestaly tisknout nepříjemné názory, uvedl historik Stephen Cohen. Podle odborníka se americký tisk v podstatě začal uchylovat k „cenzuře sovětskému stylu", který byl kdysi používán v SSSR k boji proti disidentům.

Stephen Cohen, americký politolog a historik
16. února 2019 - 06:20

Americký historik Stephen Cohen se domnívá, že média ve Spojených státech vůči některým autorům stejné metody, které se používaly v Sovětském svazu proti disidentům, napsal CounterPunch.
__nbsp__
Podle časopisu, Cohen při prezentaci své nové knihy ve Washingtonu__nbsp__ „Válka s Ruskem: od Putina a Ukrajiny do Trumpa a Russiagate“ poznamenal, že když se odborníci domnívají, že tvrdá politika vůči Moskvě není praktická, a mohli sem tam objevovat na předních kanálech a publikovat ve velkých novinách, tak v určitém okamžiku - těsně předtím, než se Donald Trump dostal k moci - ztratili přístup k těmto médiím. Jak__nbsp__ historik zdůraznil, je to zvláště důležité pro tisk, protože tisková média určují informační agendu v USA a televizní kanály pouze vybírají to, co je napsáno v hlavních novinách.


„V dobách, kdy jsem občas navštěvoval Sovětský svaz, jsem viděl, jak sovětské sdělovací prostředky zacházejí s názory disidentů. A nemuseli být nutně zatčeni. Tito lidi prostě nikdy nezmínili,“ řekl Cohen. „Někdy, samozřejmě, byli také zatčeni. Ale média o nich nikdy nemluvila."
__nbsp__
Podle historika, lidé, kteří nesouhlasili s politikou Moskvy, se mohli obrátit na lidi prostřednictvím samizdatu, avšak ten samozřejmě nemohl být s centrálními televizními kanály a novinami srovnáván.
__nbsp__
Podobná situace nyní existuje ve Spojených státech, kde velké publikace jednoduše odmítají otisknout „špatné" názory, aniž by nabídly autorům kompromis ve formě změn jejich materiálů.
__nbsp__
„Něco takového se nyní vytvořilo i v naší zemi. A je to velmi znepokojující jev, stejně jako se objevily další řady praktik sovětského stylu, o který, jak se zdá, nikdo si nemyslí, že - jako například držení lidí ve vazbě tak dlouho, dokud nezlomí - to jest, dokud nepůjdou na dohodu s vyšetřováním, vzdají se práva na kauci, navzdory skutečnosti, že nebyli obviněni," zdůraznil Cohen.

(kou, prvnizpravy.cz, counterpunch.org, foto: arch.)