Svátek má: Miloš

Zprávy

Velikost textu:

Stern nevěří, že Trump kritizoval Nord Stream-2 starostí o německý lid!

Stern nevěří, že Trump kritizoval Nord Stream-2 starostí o německý lid!

Donald Trump nalezl nové oblíbené téma pro útoky na Německo, napsal německý časopis Stern.

Ilustrační foto
19. července 2018 - 04:20

Americký prezident aktivně odmítá „Nord Stream - 2“ a tvrdí, že nový plynovod učiní rukojmí z Německa, což bude pro německý lid špatné. Každý však ví, že Amerika prosazuje pouze své vlastní ekonomické zájmy a Rusko bylo spolehlivým dodavatelem plynu i během studené války.

Donald Trump má nové oblíbené téma pro útoky na Německo - plynovod „Nord Stream-2“, kterým by mělo Rusko dodávat plyn přes Baltské moře přímo na břeh Německa, uvedl německý časopis Stern.

Nedávno americký prezident řekl: to, co dělá Německo je strašné, a je to strašná chyba. Zároveň podpořil svá slova, že citoval nesprávné údaje a uvedl, že Německo je údajně závislé na ruském plynu, a proto je „rukojmím" Ruska, připomněl autor článku, Finn Rutten. Trump si stěžoval, že zatímco se jeho země snaží dosáhnout míru po celém světě, platí Německo ruskému ministerstvu financí miliardy dolarů. „To je špatné pro Německo a pro německý lid," řekl americký prezident.

„Opravdu prezident, který se řídí zásadou „Amerika především", nyní náhle pečuje o německý lid?" položil otázku korespondent publikace. Nicméně si okamžitě odpověděl na tuto otázku. Kritika „North Stream - 2" ze strany Spojených států je dána jasnými ekonomickými zájmy Ameriky, vysvětlil Finn Rutten. V březnu se senátoři obou amerických politických táborů obrátili na Trumpovu vládu otevřeným dopisem, ve kterém požádali o ukončení projektu plynovodu. Dokument uvádí, že kvůli „Nord Stream - 2" budou evropští partneři Spojených států více ovlivněni Ruskem.


Nicméně, většina signatářů tohoto dopisu zastupují státy (americké unie), ve kterých je plyn vyráběn. S velmi kontroverzní metodou tyto státy produkují mnohem více plynu, než mohou samy využít. Proto je třeba, aby byl zkapalněný plyn z Ameriky vyvezen do Evropy, a Německo je pro americké průmyslníky velmi atraktivní trh.

Na druhou stranu politici mluví o potřebě tlaku na Rusko a o rostoucí závislost Evropy, kterou lze použít proti zemím EU. I v současném souboru sankcí proti Íránu, Rusku a Severní Koreji se však otevřeně hovoří o ekonomických zájmech, které stojí za kritikou "Nord Stream-2". V odstavci o energetické bezpečnosti Ukrajiny je uveden ruský plynovod, s nímž je třeba „bojovat", protože pro USA by měl být vývoz amerických zdrojů energie prioritou. Tak musí Amerika vytvářet pracovní místa a posilovat svoji strategii zahraniční politiky.

Předseda rady německo-ruské obchodní komory Michael Harms americkou pozici zkritizoval: „Na jedné straně se potvrzuje nutnost svobodného a liberalizovaného trhu s energiemi v Evropě, stejně jako různé zdroje dodávek. A další odstavec už říká: ale rozhodneme, které plynovody budou postaveny, co je zakázáno a co je povoleno". Tento rozpor, který nemá rád Harms ani jeho kolegové. Podle jejich názoru je taková politika „v rozporu se zásadami tržní ekonomiky".

Jak časopis uvedl, projekt plynovodu „Nord Stream-2“ je kritizován nejen v USA. Takové státy východní Evropy, jako je Ukrajina, se bojí o své příjmy. Kyjev dostává prostředky za tranzit plynu. Rusko hledá způsoby, jak obejít Ukrajinu: v minulosti si Moskva opakovaně stěžovala na krádeže plynu Ukrajinou, ačkoli tato strana popírá obvinění.

Německo je skutečně závislé na dodávkách zemního plynu ze zahraničí, připustil novinář Sternu. Pouze asi 7% plynu je těženo přímo v zemi. Nicméně německé ministerstvo energetiky zdůrazňuje, že stát přijímá energii z různých zdrojů. V roce 2015 získalo Německo asi 40% plynu z Ruska, 29% z Nizozemska a 21% z Norska. V roce 2017 činil podíl dovozu ruského plynu také asi 40%.


Plynárenský obchod mezi Německem a Ruskem má dlouhou historii, poukázal článek. Začalo to, když byly vztahy mezi zeměmi mnohem horší než nyní. Ruský plyn nejprve dorazil do Německa v roce 1973, na vrcholu studené války. Ještě před několika lety němečtí odborníci ujišťovali, že pro ekonomické zájmy Německa se stalo spolehlivým partnerem i tehdejší „komunistické Rusko", navzdory dramatickým politickým krizím.

Podle názoru německého žurnalisty se jasně objevují ekonomické motivy za nedávnou aktivní kritikou "Nord Stream-2" v posledních projevech Trumpa. Zatímco americký prezident na summitu NATO nazval Německo rukojmím Ruska, jeho ministr energetiky v Bruselu podpořil dovoz zkapalněného plynu z USA do Evropy jako alternativu k novému plynovodu z Ruska, zdůraznil Stern.

(kou, prvnizpravy.cz, stern.de, foto: arch.)