Svátek má: Laura

Zprávy

Velikost textu:

Storch: Musíme se naučit jak vařit na otevřeném ohni

Storch: Musíme se naučit jak vařit na otevřeném ohni

Spolkový úřad pro civilní ochranu chce zveřejnit „krizovou kuchařku“ , podle které si uvaříte výživné jídlo bez elektřiny a bez vody.

Beatrix von Storch, německá poslankyně za Afd
18. února 2020 - 06:20

Spolkový úřad pro civilní ochranu a pomoc při katastrofách (BBK) chce pro obyvatelstvo vydat „nouzovou kuchařku“. Měla by obsahovat recepty, které by v případě krize vedly k uvaření  „výživného jídla“, v případě dlouhodobého výpadku elektrického proudu a vody z vodovodu.

BBK odmítá skutečnost, že taková kniha by mohla způsobit paniku. Kniha, která má být vydána společně s dalšími organizacemi, je vnímána jako „příležitost hovořit s obyvateli o připravenosti na mimořádné situace,“ uvedla mluvčí. Nápady na recepty mohou být předkládány a shromažďovány i ve formě soutěže.

Opozice obvinila koalici ze strašení obyvatel.

„Německo padá  na úroveň střední rozvojové země: měli bychom si nyní oficiálně vytvořit zásoby potravin, naučit se vařit na otevřeném ohni bez tekoucí vody. Toto výsledek po 14 letech vlády CDU,“ napsala na twitteru německá poslankyně za AfD  Beatrix von Storch.

Průzkumy ukázaly, že občané nevytvářejí nouzové zásoby.  Nouzová kuchařka by měla být představena dnes, 19.února, kdy před rokem došlo v Berlíně-Köpenicku k výpadku proudu.

Na téma masivního blackoutu napsal svůj katastrofický román rakouský spisovatel Marc Elsberg (Blackout: Zítra bude pozdě, 2012). Rozsáhlý výpadek elektřiny postihne celou Evropskou unii. Autor velice realisticky popisuje všechny důsledky katastrofy, kterou způsobila akce ideologicky motivované skupiny ekologických antiglobalistů (nápadně podobná organizaci Extinction Rebellion). Protože jde o literární fikci, v knize nakonec všechno dobře dopadne, spiklencům se nepodaří dotáhnout své záměry až do konce. Sice zemře pár milionů lidí, ale elektrárny se zase rozeběhnou a Unie začne napravovat vzniklé škody, napsal Jaroslav Bašta v komentáři Žijeme v době, v níž se vyplňují všechny hororové sny .

Německá vláda přijala koncept civilní ochrany v srpnu před čtyřmi lety - poprvé za 20 let.

Populace je mimo jiné vybízena k tomu, aby udržovala zásobování potravinami po dobu deseti dnů. Občané by měli skladovat dva litry pitné vody na osobu a den po dobu pěti dnů.


(rp,prvnizpravy.cz,süddeutschezeitung,foto:arch.)