Svátek má: Tomáš

Zprávy

Velikost textu:

Strana: Poprvé za deset let je ukrajinská státní kasa naprosto prázdná

Strana: Poprvé za deset let je ukrajinská státní kasa naprosto prázdná

S ukrajinským rozpočtem došlo ke katastrofické situaci: státní pokladna se ocitla zcela prázdná, což zemi neumožňuje pokrýt dluhy miliard dolarů.

Ilustrační foto
25. listopadu 2020 - 10:10

Uvedl to bývalý první náměstek ukrajinského ministra hospodářství Pavel Kuchta. Jak píše „Strana.ua“, bývalý úředník se domnívá, že jedinou cestou ze situace bude obnovení spolupráce s MMF, který otevře přístup k půjčkám na financování výdajů.

Bývalý první náměstek ministra hospodářství Ukrajiny Pavel Kuchta uvedl, že poprvé za posledních nejméně deset let se s ukrajinským rozpočtem vyvinula katastrofická situace: neexistuje nic, co by krylo finanční závazky v hodnotě přibližně 10 miliard hřiven. Jak uvádí „Strana.ua“, bývalý úředník o tom napsal na své stránce na Facebooku.

Kuchta pojmenoval tři alarmující okolnosti. Zaprvé, podle provozních údajů ministerstva financí činí nevyrovnané finanční závazky k dnešnímu dni 9,4 miliardy, z toho 3 miliardy jsou chráněné výdaje. To je maximum od začátku roku a plus 2 miliardy oproti předchozímu týdnu.


Zadruhé, podle lidí ze systému, od 9. listopadu pracuje státní pokladna v režimu kartotéky: zaměstnanci sbírají stvrzenky až do noci, ráno tvoří hromadu výdajů, které budou financovány, a odloží vše ostatní. V moderních dějinách Ukrajiny v polovině listopadu se tak nestalo nejméně deset let, uvedl autor příspěvku.

Zatřetí, víkendové uzamčení (lockdown) a nevyhnutelně hrozící úplné uzamčení zvyšují potřebu rozpočtových výdajů. Nejjednodušší podpůrný program - výplata 5 000 hřiven minimální mzdy všem zaměstnancům v postižených oblastech sektoru služeb (asi 4 miliony lidí) - stojí 20 miliard měsíčně, ale tyto peníze tam nyní prostě nejsou.

Kuchta nabízí podle jeho názoru jedinou normální cestu ze situace - rychlé obnovení spolupráce s MMF, který otevře přístup k půjčkám na financování výdajů.

To znamená přijetí alespoň mírně přiměřeného rozpočtu na rok 2021 - již se hovoří o přijatelnosti schodku na úrovni 5,3 procenta HDP. Kromě rozpočtu je nutné zahájit reformu soudnictví a obnovit protikorupční právní předpisy. To vše samozřejmě vyžaduje úsilí, ale ve srovnání s dobami, kdy MMF požadoval zvýšení tarifů nebo věk odchodu do důchodu, to zjevně nejsou obtížné podmínky,“ shrnuje bývalý úředník ministerstva.

(kou, prvnizpravy.cz, strana.ua, foto: arch.)