Svátek má: Bořek

Zprávy

Velikost textu:

Strana.ua: Popularita Žukova po shození pomníku jen vzroste!

Strana.ua: Popularita Žukova po shození pomníku jen vzroste!

Ukrajinští nacionalisté v Charkově svalili pomník maršála SSSR Georgije Žukova, napsal znechuceně list „Strana.ua“.

Povalený památník Georgije Žukova
4. června 2019 - 04:52

Podle deníku policie, která na to, co se děje, nereagovala, později otevřela dva případy, ale žádný z nich se s památníkem nezabýval - obě řízení byla zahájena ohledně útoku na donucovací orgány.

Dne 2. června v Charkově přišlo několik desítek radikálů z „Národního korpusu“ a policejních důstojníků k pomíku maršála SSSR Georgije Žukova. Podle „Strany.ua“ jeden z nacionalistů vylezl na památník, omotal jej pásku, po které padl Žukov na zem, zatímco policie klidně hleděla na to, co se děje. Namísto svaleného Žukova nacionalisté umístili ukrajinskou vlajku.
 
Po incidentu starosta Charkova Gennadij Kernes na jeho facebookové stránce uvedl, že Žukova busta bude brzy obnovena. Ochota vrátit památník městu z vlastních prostředků vyjádřila „Opoziční platforma - pro život“. Policie později odpověděla. Zahájila dva případy – ale nic o Žukovovi. Obě řízení se týkala útoků na policisty.
 
„Dne 2. června v 13:40 policie obdržela informace o škodě na pomníku maršála Žukova na třídě Petera Grigorenka. Skupina neznámých rozstříkala slzný plyn. Tři policisté, kteří v blízkosti památníku sloužili a zaručovali zákon a pořádek, obdrželi chemické oční popáleniny a byli odvezeni do nemocnice,“ uvádí zpráva.

 
Politický analytik Oleg Vološin věří, že po takovém „výkonu“ počet příznivců jak Žukova, tak Ruska jako celku, v Charkově vzroste.
 
„Gang neonacistů s runami na nášivkách shodili bustu tomu, kdo porazil své duchovní učitele. A stalo se to v Charkově. Myslí si někdo, že to sníží počet lidí, kteří litují, že „zelení mužíčci“ v roce 2014 k nim nepřišli? Takže rukama idiotů a těch, kteří se obávají, že jejich moc ničí zemi a trhají už tak tenkou strukturu společnosti,“ je přesvědčen.
 
Novinář Dmitrij Vasilec věří, že (ministr vnitra) Arsen Avakov, který je v rozporu se starostou Kernesem, se podílel na demolici památníku. 

„Banda avakovských titulářů pracovala na zničení památníku Žukova. Tituláři se nazývají „národním skorpusem“, vždy jednají pod dohledem policie a státních zástupců. Pokud na to Zelenskij nezareaguje, znamená to podporovat činnost zákazníků, aby zničili naši hrdinskou historii,“ napsal Vasilec.

Na Ukrajině je obvyklým terčem nacionalistických a neonacistických skupin řada památníků z dob druhé světové války, v rámci momajdanovské vlády vyhlášené "dekomunizace". Mezi ně patří i památníky genocidy polské menšiny banderovci na Ukrajině, což vyvolává napětí mezi oběma zeměmi.

(kou, prvnizpravy.cz, strana.ua, foto: twitter)