Svátek má: Alena

Zprávy

Velikost textu:

Stratfor: Kdy dosáhne „koronavirová“ recese dna, nikdo netuší!

Stratfor: Kdy dosáhne „koronavirová“ recese dna, nikdo netuší!

Všechny mezinárodní finanční instituce a analytici předpovídají obrovské ztráty a dlouhý východ z globální recese, nejtěžší za posledních 80 let, napsal Stratfor.

Ilustrační foto
6. července 2020 - 11:04

Realita ukázala, že prakticky všechny ekonomické modely se nedokázaly vyrovnat s nejistotami v bezprecedentní globální karanténě. A i když se konkrétní čísla mění, všechny prognózy ukazují jedním směrem - dolů. Kdy se však nakonec dosáhne tohoto „dna“ a recese se zastaví, dokud se nikdo neodváží předvídat, poznamenal materiál.

Zdá se, že všechny pravděpodobné vyhlídky na rychlé zotavení světové ekonomiky po koronavirové pandemii jsou „oficiálně mrtvé“, uvedl depresivně Stratfor. Všechny hlavní mezinárodní finanční instituce i soukromí analytici nyní předpovídají pouze obrovské ztráty a také dlouhý a nerovnoměrný východ z recese, nejtěžší pro světovou ekonomiku za posledních 80 let, konstatoval článek.

Ukázalo se, že stávající ekonomické modely se nedokázaly vyrovnat s „nejistotami a propady“ na trhu v důsledku bezprecedentní globální karantény, která byla zavedena s cílem omezit šíření infekce. „I když se konkrétní čísla mění, všechny nejnovější předpovědi směřují jedním směrem - dolů," zdůraznil Stratfor.

Zejména podle odborníků Mezinárodního měnového fondu (MMF) budou celkové ekonomické ztráty kvůli koronaviru v letošním a příštím roce činit 12,5 bilionu dolarů. Zároveň pokles světové průmyslové výroby v roce 2020 dosáhne 4,9% a v příštím roce se bude moci obnovit ne více než 5,4%. MMF vychází z předpokladu, že síla zotavení bude „extrémně nejistá“. A v případě rozsáhlé druhé vlny infekce v roce 2021 může ekonomický růst dále spadnout o dalších 2,5%, uvedl článek.

Kromě toho lze takovou předpověď z MMF v porovnání s ostatními ještě nazvat „optimistickou“, zdůraznil Stratfor. Světová banka například předpovídá globální recesi ve světové ekonomice v roce 2020, která by mohla dosáhnout 5,2% - a Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) očekává ještě větší pokles - o 6%, poukázal článek. Pokud jde o předpovědi jednotlivých analytiků, přiznávají dokonce celosvětovou recesi ve světové ekonomice, která podle nejhorších scénářů dosahuje 12%.

Abychom si připomněli hloubku krize ekonomiky stačí připomentout materiál z loňského roku, ještě před pandemií: Po recesi přichází Velká deprese

Hlavním problémem je, že globální zpomalení na pozadí karantény bylo „synchronní“ a zasáhlo 95% světové ekonomiky. Ve skutečnosti tedy nyní neexistuje jediná země nebo skupina zemí, které by mohly působit jako hospodářská „lokomotiva“ a zbytek by posunuly dopředu, vysvětlil materiál. Jedinou velkou ekonomikou, kde je letos stále ještě „slabě pozitivní růst“ asi 1%, je Čína, ale bude muset převzít plnou kontrolu nad nedávným novým ohniskem v Pekingu, napsal Stratfor.

Ale i když se podaří pandemii v nadcházejících měsících dostat pod kontrolu, globální zotavení bude velmi pomalé a nerovnoměrné, protože země uvolňují karantény různými rychlostmi, poukázal článek. Obezřetné chování spotřebitelů a společností povede ke kocovině na trhu práce, zejména s ohledem na bezprecedentní rychlost ekonomického poklesu a následnou ztrátu pracovních míst, konstatoval varovně Stratfor.

„Pochmurná věda“ ekonomiky je zvyklá očekávat, že v pandemii by se reálné mzdy měly zvýšit kvůli vysoké úmrtnosti a změnám poměru kapitálu k práci. Moderní medicína však neguje tradiční očekávání: nyní, i když s vážnými pandemiemi přežívá více lidí, takže se poměr mění, vysvětlil autor.

Zároveň se „šokované“ domácnosti obávají poklesu příjmů, což vede k vyšším úsporám na „černé dny“ a nižší celosvětové poptávce. Pokles podnikatelských investic, který byl pozorován v USA ještě před pandemií, ještě více omezí spotřebitelskou poptávku, varuje Stratfor: „Mimo jiné „opatrné“ náklady na výrobu a vybavení naruší globální dodavatelské řetězce, což povede k nižší produktivitě i budoucího ekonomického růstu." 

Doposud se neočekává konec epidemie a všechny hlavní mezinárodní finanční instituce a soukromí analytici předpovídají obrovské kombinované ztráty a „dlouhé a nerovnoměrné oživení“ ekonomiky, uvedl článek. Zároveň musí domácnosti a podniky stále splácet své předchozí dluhové závazky, bez ohledu na skutečné příjmy. To znamená, že soukromé osoby a společnosti budou muset přísně kontrolovat všechny variabilní náklady, aby se pokusily vyhnout bankrotům, kterých je po karanténě stále více, poznamenal Stratfor.
Hloubka a trvání globální recese navíc závisí nejen na šíření epidemie a její lokalizaci, ale také na vládních pobídkách, jejichž cílem je zabránit dalšímu poklesu příjmů, vysvětlil autor. A na rozvíjejících se trzích, které jsou vysoce závislé na zahraničním financování, taková stimulační opatření stále znatelně zaostávají. Zdá se dokonce, že finanční trhy jsou „odpojeny“ od reálné ekonomiky.

Mezitím MMF varuje, že nadměrná rizika jsou plná hrozby „náhlého zastavení“ přílivu kapitálu na rozvíjející se trhy, pokud se globální nálada znovu změní. A podle předpovědí Světové obchodní organizace může činit pokles světového obchodu v letošním roce od 13% do 32% (současně s poklesem světového HDP ood 2,5% do 8,8%). Kromě toho nejvíce utrpí země závislé na vývozu, uzavřel Stratfor.

(kou, prvnizpravy.cz, stratfor.com, foto: arch.)