Svátek má: Tadeáš

Zprávy

Velikost textu:

Stratfor: Uzavírají Rusko a Čína „entente cordiale“ pro 21. století?

Stratfor: Uzavírají Rusko a Čína „entente cordiale“ pro 21. století?

Rusko a Čína mají různé názory, ideologii, strategii, ale mají společného protivníka, což podporuje jejich vzájemnou spolupráci, tvrdí politolog Franz-Stefan Gady ve svém článku pro Stratfor.

Ilustrační foto
30. října 2019 - 11:40

Jejich spojení mu připomnělo „Entente Cordiale“ („Srdečnou dohodu“), která se vytvořila na začátku 20. století mezi Francií a Velkou Británií a pomohla jim překonat Německo.

Jedná se o bezesporu zajímavé srovnání. Ale jak už se stává západním analytikům, obvykle chybí odpověď na otázku: proč? Rádi zapomínají připomenout, že ke sblížení Moskvy a Pekingu nevzniklo jen tak pro radost vůdců těchto zemí, ale že příčinou je obrana proti letitým a vzrůstajícím nepřátelským postojům a akcím Spojených států a západní aliance jako celku.

Letos Čína poslala 1,6 tisíce svých vojáků, letadel, tanků a dalších zbraní, aby se zúčastnila ruských manévrů „Centrum- 2019“. Politolog Franz-Stefan Gady ve svém článku pro Stratfor uvádí, že se jedná o další signál, který hovoří o tom, jak vztahy mezi Moskvou a Pekingem se stávají úzkými.

Těchto cvičení se zúčastnila řada zemí ze ŠOS a EASE: Indie, Pákistán, Kyrgyzstán, Kazachstán, Tádžikistán a Uzbekistán. Jejich cílem bylo vypracovat protiteroristické operace, ale současně se zapojily do odrážení leteckých útoků a ozbrojených útoků na jihozápadní část Ruska. Autor tedy dochází k závěru, že Rusko a Čína se připravují jak jednat v případě útoku nepřátelského státu.
 
Kromě toho se domnívá, že Rusko a Čína se mohou pomalu přibližovat k alianci, a to podle příkladu dohody z roku 1904 mezi Anglií a Francií. Třebaže Moskva a Peking neuzavřely žádné smlouvy o vzájemné obraně, ale stále více se přibližují tváři v tvář společnému nepříteli.


A americká národní strategie říká, že Rusko a Čína ohrožují americké zájmy a jsou k sobě mnohem blíže, než na posledního půlstoletí. Bilaterální obchod poprvé v roce 2017 překročil 100 miliard dolarů a Rusko je největším dodavatelem energie Číně.
 
Čínská ekonomika je však téměř osmkrát větší než Ruska a roste rychleji. Nová hedvábná stezka podkopává Ruskou euroasijskou hospodářskou unii. Čína má podle autora článku v úmyslu osídlit ruský Dálný východ. Odborník si je jistý, že tato nerovnost může vést pouze ke tření, ledaže by se Rusko dohodlo pro roli mladšího partnera.
 
Odpor vůči Americe je však nutí zapomenout na antagonismus. V roce 2001 Rusko a Čína uzavřely dohodu o dobrém sousedství a v roce 2018 prohlášení o strategické spolupráci. V roce 2017 podepsaly tříletý plán vojenské spolupráce a brzy mají uazavřít nový plán. Čína hovoří o tom, že její spolupráce s Ruskem hraje důležitou roli při udržování globální stability. A toto strategické partnerství bylo jasně viditelné během společného letu jejich letadel v Japonském moři spolu s americkými spojenci.

Rusko a Čína vždy trvaly na tom, že to nejsou spojenci, ale partneři. A omezení tohoto partnerství jsou viditelná například v tom, že žádná země nechce podporovat jinou na úkor své bezpečnosti. Oba se stále považují za hrozbu. Přestože navzdory tomu Rusko oznámilo, že pomáhá Číně vybudovat systém včasného varování před balistickými raketami.
 
A v tomto autor článku opět vidí podobnost spojenectví mezi Ruskem a Čínou se „Entente Cordiale“. Francie a Velká Británie spolu bojovaly a měly nepřátelské vztahy po dlouhou dobu, ale tváří v tvář Německu mohly na to zapomenout a uzavřít mír. Tak je to i nyní: jediný nepřítel, i když chybí společná vize, strategický plán a stejné národní zájmy, může stačit k vytvoření skutečné aliance, uzavírá Franz-Stefan Gady ve svém článku pro Stratfor.

(kou, prvnizpravy.cz, stratfor.com, foto: arch.)