Svátek má: Dušan

Zprávy

Velikost textu:

Stratfor: Západ v roce 2020 nedosáhne hospodářského zhroucení Ruska!

Stratfor: Západ v roce 2020 nedosáhne hospodářského zhroucení Ruska!

Podle lítostivých prognóz analytiků společnosti Stratfor, ačkoli Západ má potenciál výrazně zhoršit dlouhodobé vyhlídky Ruska, sankce se v příštím roce pravděpodobně nebudou zpřísňovat.

Ilustrační foto
28. prosince 2019 - 07:20

Veškerá rozhodnutí v této oblasti by měla být přijímána opatrně a uvážlivě, vzhledem k tomu, že jakákoli nová omezující opatření mohou zhoršovat vztahy nejen s Moskvou, ale také se třetími zeměmi, které jsou nepřímo dotčeny sankcemi, zdůraznil materiál instituce, která je obecně označována za idelogicky a propagandisticky za jakousi odnož CIA.

Rusku se dosud dařilo vyrovnat se s rostoucím množstvím sankcí, které Spojené státy a Evropská unie nadále ukládají v různých oblastech od roku 2014, kdy „obsadilo Krym a napadlo východní Ukrajinu“, napsal Stratfor (je to neměnná ideologická odrhovačka – ignorovat referendum v Krymu, a stejně tak tvrdit, že Rusko „napadalo Ukrajinu“, zatímco Západem podporovaná převratová vláda zaútočila na obyvatele Donbasu - pozn. red.). Podle analytiků této publikace má Západ stále možnost „výrazně zhoršit“ dlouhodobé vyhlídky Ruska. S velkou pravděpodobností však lze předvídat, že v roce 2020 nepřijme opatření k zpřísnění stávajících sankcí, uvedl článek.

Existující sankce již měly na ruskou ekonomiku dosti vážný dopad a nutí Moskvu výrazně změnit strukturu obchodu, zejména v oblasti potravin, a přijmout opatření ke snížení závislosti ruského průmyslu na dovozu, vysvětlili autoři. „Celkově může Moskva odolat sankcím, ale stále zůstává na pokraji recese, i když se jí po krizi v letech 2015–2017 podařilo obnovit mírný růst," uvedl Stratfor.

„Současná ruská agresivní zahraniční politika, včetně pokusů o vraždy v Evropě a vměšování do voleb na Západě, zvyšuje riziko nových sankcí zcela reálným," varovali autoři (a opět – neprokázaný a podivný, či spíše provokativní „případ Skripalů“ a naprosto neprokázaná tvrzení o vměšování Ruska do voleb v Evropě – pozn. red.). Je však nepravděpodobné, že by se v roce 2020 Západ rozhodl zpřísnit omezující opatření, i když může zpomalit provedení projektu „Nord Stream-2“ a omezit možnosti Ruska v oblasti mezinárodního obchodu se zbraněmi, uvedl článek. Zároveň, ačkoli se Evropská unie „zjevně nesnaží“ zpřísnit režim sankcí, ale ani nemá v úmyslu zrušit sankce „pokud Rusko nepřistoupí na ústupky ohledně Ukrajiny,“ zdůraznil Stratfor.

Spojené státy přitom ukazují, že jsou připraveny postupně zvyšovat sankce a nadále ohrožovat Moskvu novými opatřeními. Washington nedávno zejména zavedl nové sankce zaměřené na ruský energetický sektor. Pozornost amerických zákonodárců byla přitahována ruskými pokusy, u nichž obchod s energií zůstává klíčovým zdrojem vládních příjmů, rozšířit infrastrukturu pro vývoz plynu, vysvětlili autoři. Kongres se proto rozhodl zahrnout do zákona o národní obraně přijatého 17. prosince (regulační akt, kterým se schvaluje rozpočet USA na obranu do roku 2020), řadu pravidel proti plynovodům „Turkish Stream“ a „Nord Stream-2“.


Ale protože se tyto americké sankce týkají pouze společností, které vlastní plavidla na kladení potrubí, není pravděpodobné, že by vážně ovlivnily „Turkish Stream“, jehož potrubí již bylo položeno, poznamenal Stratfor. Samozřejmě mohou bránit včasnému dokončení projektu „Nord Stream-2“. Ale i v tomto případě bude Moskva pravděpodobně schopna najít alternativní ruskou společnost, která dokáže celou práci ukončit, i když to bude vyžadovat další čas a finanční náklady, konstatovali odborníci.

Pokud se však Spojené státy přesto rozhodnou podniknout proti Rusku „přísnější opatření“, mohou využít stávajícího zákona „O boji proti americkým protivníkům prostřednictvím sankcí“ (CAATSA), přijatého v srpnu 2017, který dává Trumpově dministrativě právo ukládat „sekundární sankce“ proti zemi spolupracující s Moskvou v energetickém a obranném sektoru. Vyhlídky na uplatňování tohoto zákona jsou primárně spojeny s velkými obchody se zbraněmi, které Washingtonu umožňují potenciálně „vrazit klín“ mezi Rusko a jeho zahraniční partnery, vysvětluje článek: „Omezení přístupu na světové trhy může poškodit ruský průmysl, který je již nestabilní. Je však třeba poznamenat, že vývoz obranného průmyslu zdaleka není hlavním zdrojem ruských příjmů z vývozu.“

Američané by však měli být velmi opatrní, protože takové kroky mohou vážně komplikovat vztahy Washingtonu s třetími zeměmi, na které se vztahují sankce, varovali autoři. Právě proto je uplatňování tohoto zákona doposud omezené - ačkoli některé členy Kongresu, kteří navrhují zavedení nových „drastických zákonů“, se tato vyhlídka, jak se zdá, neobtěžuje, uvedl článek.

Další návrh zákona s názvem „Ochrana americké bezpečnosti před agresí Kremlu“ (DASKA) požaduje rozsáhlé sankce proti ruské politické elitě, finančním institucím a energetickému sektoru. Jeho současná verze je však znatelně „měkčí“ než ta předchozí, která nebyla schválena v roce 2018, napsal Stratfor. A i když novou verzi návrhu zákona poslanci přijmou, americký prezident Donald Trump ji může vždy vetovat, „aby se předešlo nepředvídaným politickým důsledkům“, poukázal článek.

Přesto se Rusko „stále obává těchto sankcí“, protože jejich zavedení by mohlo potenciálně vážně omezit tok cizí měny a snížit příjem země z vývozu energie, což by ruské ekonomice hrozilo novou recesí, vysvětlili autoři. Nale v konečném výsledku, i když sankce mají vážný negativní dopad na ruskou ekonomiku a zahraniční obchod, příští rok „je nepravděpodobné, že půjdou do extrémů“ a je nepravděpodobné, že by se Západ rozhodl dosáhnout „ekonomický ého krachu“ Ruska, předpověděl poněkud smutně Stratfor. Naopak u Ruska „není pravděpodobné, že opustí své zahraniční operace, jako je připojení Krymu“, což znamená, že Západ v blízké budoucnosti sankce ani neoslabí, zdůraznil článek.

Poslední bod - „zahraniční operace, jako je připojení Krymu“ - by chtělo od Stratforu konkrétnějšího vysvětlení. Zcela jistě bychom se dočkali „vysvětlení“ ruského útoku na pobaltské země a obsazení Polska a vlastně celé východní Evropy. Pak zde straší vojenským přepadem Ukrajiny a k tomu samozřejmě Gruzie. A také je třeba vzít v úvahu, že se Rusko bude zcela určitě „vměšovat“ do voleb Spojených států a západních zemí nejméně do roku 2050 (vždyť to řekl autoritativně Mike Pompeo!). A proto, měl by Stratfor dodat, že třeba nejen držet a třeba i jemně posilovat sankce, ale především zbrojit.

A ačkoliv je všem zcela zřejmé, že vojenský rozpočet USA na příští rok, který překonává ruský 16krát, je nutné doplnit zvyšujícím se proudem peněz evropských zemí, které ten ruský obranný rozpočet samy překonávají dnes asi 6krát, přece žádný soudný člověk nemůže považovat za dostatečný, že.

(kou, prvnizpravy.cz, stratfor.com, foto: arch.)