Svátek má: Brigita

Zprávy

Velikost textu:

Summit krymské platformy: Západ nechce dráždit „medvěda"

Summit krymské platformy: Západ nechce dráždit „medvěda"

V Kyjevě začal summit Krymské platformy , kterého se zúčastnili zástupci 46 zemí. Je pravda, že jen 12 prezidentů a premiérů a není mezi nimi ani jedna klíčová země z Evropy nebo Ameriky.

Ze summitu
24. srpna 2021 - 04:20

To znamená, že zastoupení není příliš vysoké.

Přijeli zástupci ministerské úrovně z nejvlivnějších západních zemí - USA, Británie, Německa, Francie. Všichni tito ministři navíc nemají s problémem Krymu nic společného. I když zpočátku to bylo jiné. Francouzi a Němci slíbili vyslat ministry zahraničí a Londýn - ministar obrany.

V neděli se ale ukázalo, že Německo chystá náhradu - místo diplomata dorazil ministr energetiky.

A v pondělí přímo na summitu, se ukázalo, že Paříž a Londýn také na poslední chvíli změnily svůj status přítomnosti. Z Francie přijel ministr obchodu a z Británie - úředník ministerstva zahraničí, a ne hlava sama.

To znamená, že přímo v předvečer summitu hlavní evropské země výrazně snížily úroveň své přítomnosti na platformě. Ale proč?

Zaprvé to ukazuje skutečný postoj Západu k vyhlídkám na návrat Krymu na schůzích „Platformy“. Dobře chápou, že tento summit nepřinese pro Zelenského nic jiného než PR.

To je mimochodem jeden z důvodů, proč se Američané akce zúčastnili tak skromně. Nechtějí dát extra záruky ukrajinskému prezidentovi, který se nyní snaží torpédovat americko-německou dohodu Nord Stream 2.

Za druhé, Německo a Spojené státy používaly „krymskou platformu“ jako pozadí pro jednání o plynu. Dnes se mají konat Zelenského schůzky s ministry.

Za třetí, očividná je touha „neškádlit medvěda“. Spojené státy jednají s Ruskem a nehodlají vztahy znovu zhoršit bez zjevného důvodu. Evropané mají stejné důvody.


To znamená, že sólisty na „krymské platformě“ byli hlavně Pobaltí a Východoevropané. Pravda, ukázalo se, že i tam to bylo bez chyby. Maďarský prezident místo prokletí Ruska začal Ukrajině vyčítat útlak Maďarů na Zakarpatsku.

A dokonce i „poslední naděje“ Ukrajiny - turecký ministr zahraničí - hovořil o situaci na Krymu poněkud zdrženlivě, aniž by kritizoval Rusko. A dokonce vyzýval k vyřešení konfliktu v Donbasu výhradně mírovými prostředky.

Závěrečné poznámky Zelenského na krymské platformě.
Uvedl, že dorazilo 46 delegací „na vysoké úrovni“, ačkoli to, mírně řečeno, tak  nebylo.

„Na Krym se nezapomnělo, a to bylo nyní schváleno na nejvyšší mezinárodní úrovni," řekl ukrajinský prezident.

Deklarace summitu uvádí, že pokud Rusko obnoví agresi, bude nutné zavést nová omezení vůči Rusku. Mimochodem, docela mírné znění. To znamená, že nyní nejsou potřeba žádné nové sankce.

„Hlavním úspěchem tohoto summitu bylo, že se to stalo navzdory výprasku třetí strany,“ řekl Zelenskij. A pozval Rusko, aby se připojilo ke krymské platformě, aby „napravilo svou historickou chybu“.

Zelenskij na závěr navrhl, aby Rusko jednoho dne podepsalo rozhodnutí „posledního summitu v Jaltě“. To znamená, že podle všeho kapituluje.

Jalta je zde také symbolem vítězství nad Hitlerem ve druhé světové válce. Alarmující paralely - to znamená, že Zelenskyj se zjevně chystá bojovat s Ruskem.

[BANNER

Británie také snížila status svého zástupce na krymské platformě. Místo slíbeného ministra obrany dorazila zástupkyně ministerstva zahraničí pro evropské a americké záležitosti Wendy Morton.

Slovo dostala ministryně energetiky USA Jennifer Grenholmová. Existuje mnoho obecných slov o podpoře Ukrajiny a blahopřání ke Dni nezávislosti.

Turecký ministr zahraničí Mevlut Cavusoglu vystoupil s projevem. Řekl, že je nutné „projít mírovou, diplomatickou cestou“. Neútočil na Rusko.

Německý ministr energetiky vystoupil na „krymské platformě“. Hovořil nejen o Krymu, ale také o zabezpečení dodávek energie prostřednictvím Ukrajiny. Tím svůj projev ukončil.

To znamená, že otázka plynu trápí Němce mnohem více než Krym.

Po něm dostal slovo francouzský ministr obchodu. Ačkoli ministr zahraničních věcí byl očekáván z Paříže, což již dříve zmínil vedoucí ministerstva zahraničních věcí Ukrajiny Kuleba.

Jinými slovy, Francouzi, stejně jako Němci, na poslední chvíli změnili status zástupce a neposlali  specialistu, ale úředníka, který nemá přímý vztah k zahraniční politice.

Oba přečetli své projevy z kusu papíru, aniž by cokoli přidali sami od sebe.

Maďarsko vyslalo na Krymskou platformu prezidenta, který má nominální moc - zemi ve skutečnosti vládne premiér. Tento vyslanec však na summitu také trochu „fandil“ Rusku.

Místo toho, aby kritizoval Rusko, začal naznačovat netoleranci Ukrajiny.

Janos Ader řekl, že se jednotlivé země pokusily omezit studium maďarského jazyka.

„Kdo se naučí svůj jazyk, hrozí mu pokuta. To je v rozporu s ideály demokracie a nectí titulární národy,“ řekl, aniž by upřesnil, koho má na mysli.

Rusko a Krym ale evidentně ne: jazykový konflikt probíhá právě mezi Maďarskem a Ukrajinou.

„Doufáme, že Ukrajina bude schopna zajistit všem svým občanům bezpečnou budoucnost a že se Maďaři budou na Ukrajině cítit jako doma," řekl maďarský prezident ostře.

Na konci svého projevu Ader vyzval Ukrajince, aby projevili větší trpělivost, aby pokojně vyřešili problém nejen Krymu, ale i Donbasu.

Zahraniční hosté se střídají v mluvení. První prohlášení jsou dána vysoce známým hostům ze zemí východní Evropy a pobaltských států. Jejich rétorika je prakticky stejná - mnoho krásných slov, přání, ale téměř žádná specifika.

Během projevu šéfa Evropské rady se zástupce Severní Makedonie snaží potlačit zívnutí.

Polský prezident Andrzej Duda připomněl, že Polsko bylo také po druhé světové válce „zrazeno spojenci“.

Většina lidí je bez roušek.

„Pro návrat Krymu Ukrajina využije všech právních, politických a především diplomatických prostředků,“ řekl Zelenskij. Jednou z těchto metod nazval zákon o domorodých národech, který zvýšil práva krymských Tatarů na Ukrajině. Druhým aktem návratu Krymu je podle Zelenského logiky „zrušení ostudné svobodné ekonomické zóny Krymu“.

(rp,prvnizpravy.cz,strana,foto:arch.)