Svátek má: Jitka

Zprávy

Velikost textu:

Sun: Přepisy k „russiagate“ vyvolaly „paniku“ u hlavního žalobce!

Sun: Přepisy k „russiagate“ vyvolaly „paniku“ u hlavního žalobce!

Americká media zveřejnila přepisy výslechů sněmovního výboru pro zpravodajství s vysokými úředníky v „ruském případě“, které neobsahují žádný důkaz „spiknutí“ mezi Trumpem a Ruskem.

Adam Schiff, americký kongresman
9. května 2020 - 10:10

Jak píše The Sun tyto zprávy u předsedy výboru Adama Schiffa, který dříve přímo prohlašoval, že takové důkazy existují, vyvolaly „paniku“.

Adam Schiff, šéf zpravodajského výboru sněmovny reprezentantů, který dříve v rozhovoru s americkými médii uvedl, že existují důkazy o „spiknutí“ mezi prezidentem Donaldem Trumpem a Moskvou, „zpanikařil“ po nedávných publikacích tisku, které zveřejnily přepisy týkající se vyšetřování údajného „ruského vměšování“ do amerických prezidentských voleb v roce 2016 a naznačují, že žádné důkazy neexistují, informoval britský bulvár The Sun s odkazem na úředníky Trumpovy administrativy.

Jak korespondent The Sun zdůraznil, americké mediální zprávy uvádějí, že podle nyní zveřejněných přepisů podrobně popisujících obsah rozhovorů zpravodajské komise s řadou vysokých úředníků, včetně policejních a zpravodajských úředníků, v rámci vyšetřování „ruského případu“, úředníci připustili, že nemohli najít důkaz o spolupráci mezi volební centrálou Trumpa a Ruskem. Například zdroje Fox News, které se seznámily s obsahem přepisů, uvedly, že žádný z 53 svědků dotazovaných v přepisech nebyl schopen takové údaje poskytnout. Tato prohlášení potvrzují závěry bývalého amerického generálního prokurátora Roberta Muellera, který po vyšetřování „russiagate“ nemohl najít důkaz o protiprávních jednáních ze strany současných prezidentových spolupracovníků, uvedly britské noviny.


Podle některých odborníků mohou takové zprávy vyvolat otázky vůči Schiffovi – který například v rozhovoru s CBS v březnu 2019 uvedl, že „e-maily od Rusů zasílané prostřednictvím jejich zprostředkovatele obsahují přímé důkazy“, že Moskva nabídla Trumpovi „kompromitující materiály“ na jeho soupeřku Hillary Clintonovou.

Jak korespondent The Sun připomněl, v rámci vyšetřování ruského případu provedl zpravodajský výbor výslechy v roce 2017 a na začátku roku 2018 s řadou vysokých úředníků Trumpovy administrativy, jakož i vysokých úředníků administrativy Baracka Obamy. V září 2018 hlasoval výbor o uvolnění přepisů těchto rozhovorů v rámci republikánského soudního řízení, jehož cílem bylo objasnit, jak byl vyšetřován „ruský případ“, ale dokumenty byly zveřejněny teprve nyní; republikáni obvinili z tohoto zpoždění Adama Schiffa - zejména se tvrdilo, že v červnu 2019 bylo dokončeno 43 přepisů, ale Schiff tento proces úmyslně odložil.


Podle výsledků „ruského případu“, jehož vyšetřování trvalo 21 měsíců, obvinil zvláštní prokurátor Robert Mueller různé osoby a 34 společností z různých trestních činů, ale nenašel žádný důkaz o tom, že by se Trumpova volební centrála „spikla“ s Moskvou, poukázal The Sun. Vyšetřování přitom „vrhlo stín na prezidentství“ Trumpa a zasáhlo mnoho členů jeho rodiny, zdůraznila publikace.

(kou, prvnizpravy.cz, thesun.co.uk, foto: arch.)